BRATISLAVA. AIDS stále považujeme za nevyliečiteľnú chorobu. Napriek tomu už dnes táto diagnóza nemusí automaticky znamenať rozsudok smrti. Antiretrovirálna liečba už dokáže účinne zastaviť šírenie vírusu HIV, ktorý imunitné ochorenie spôsobuje. Pacienti však musia brať lieky celý život a nikdy sa vírusu úplne nezbavia.
Skupina piatich britských univerzít sa v spolupráci s britskou Národnou zdravotnou službou snaží vyvíjať nový typ terapie, ktorý by mal viesť k úplnému vyliečeniu. Podľa denníka Sunday Times ju zatiaľ podstúpil jeden 44-ročný muž a prvé výsledky sú sľubné.
Niektoré médiá sa poponáhľali pasovať ho za prvého človeka, ktorý sa vyliečil z HIV, iné zasa hovoria, že objav lieku na chorobu je na spadnutie. Nový typ liečby skutočne môže byť prevratný, no mali by sme sa vyvarovať predčasných záverov.
Kopnúť a zabiť
Muž, ktorého mali údajne vyliečiť, zatiaľ ako jediný podstúpil novú liečbu. Po prvých testoch mu v krvi nenašli žiadne známky HIV. Aj bežne používané antiretrovirotiká však znižujú prítomnosť HIV do nemerateľných hodnôt.
Vírus sa dokáže ukryť v imunitných bunkách a prejaví sa, až keď pacient prestane brať lieky. Podľa denníka The Guardian existujú prípady, keď sa po rokoch znova objavil aj vo "vyliečených" pacientoch.