SME

Pacientov učia počúvať pokožkou, mohla by nahradiť sluch

Mozog sa priučí každej novej veci. Hmatový vnem môže poslúžiť ako náhrada za sluch.

(Zdroj: PIXABAY/CC)

HOUSTON, BRATISLAVA. Zacítime na nej aj ten najjemnejší dotyk a má úžasnú schopnosť vnímať teplotu. Vedci sú však presvedčení o tom, že vďaka pokožke by sme mohli vnímať aj zvuk. Črtá sa nádej, že pri vnímaní okolitého sveta môže nahradiť sluch .

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na netradičnom projekte podľa magazínu Popular Science pracujú akademici z Baylor College of Medicine. Zostrojili systém s názvom VEST, ktorý prostredníctvom 32 malých motorčekov zašitých v oblečení vytvára stimuly, ktoré je mozog schopný vnímať inak, ako len obyčajnú vibráciu.

SkryťVypnúť reklamu

Počítačovým systémom rozložili zvuk na niekoľko spektrálnych zložiek, aby ho následne reprodukovali prostredníctvom motorčekov. Mozog sledovaných pacientov sa postupne učí vyhodnotiť ich tak, aby pochopil zvuk, ktorý reprezentujú.

Pacienti sa naučili rozoznávať jednotlivé slová, pretože ich myseľ si zvykla vyhodnotiť nový vnem podobným spôsobom, ako keď sa učíme počúvať ľudskú reč. Hoci v detskom veku sa nám učí oveľa rýchlejšie, novej schopnosti sa naučili aj dospelí ľudia.

Je šanca, že postupne získajú schopnosť plynule vnímať rozhovory a reč rovnakým spôsobom, ako keby ich zachytili svojim sluchom. Celý systém navrhli tak, aby ho dokázal ovládať obyčajný mobil. Mikrofónom zachytáva zvuk, aby ho následne previedol do reči motorčekov.

Nová technológia môže nájsť uplatnenie i tam, kde sa žiada rýchla reakcia a vyhodnocovanie mnohých údajov. Príkladom sú vojenskí piloti, alebo operátori zložitých strojov. Ak by mohli prijímať údaje novým, nacvičeným zmyslom, boli by rýchlejší ako len s podporou svojho zraku a sluchu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu