ThermalTake Big Typhoon - koniec prehrievaniu procesorov

Ak sa pri pretaktovávaní pokúšate prekročiť zdravú hranicu a teploty procesora neustále narastajú, ochráňte ho dostatočným chladením tak, aby ste jeho prevádzkovú teplotu dostali opäť do normálu. Hoci i za cenu povolania prírodného živlu - "veľkého tajfún

u". V dnešnej recenzii sa pozrieme na chladič pre procesory, ktorý kombinuje masívny tepelný rozvádzač s aktívnou prepravou tepla do tepelného výmenníka s gigantickým ventilátorom.


FOTO - MILAN GIGEL

Konštrukcia chladiaceho systému, ktorý svojimi impozantnými rozmermi upúta nejedné bystré oko v IT segmente skutočne prekračuje plošné rozmery 12 centimetrového CD nosiča. Ako je pri krátkom prehliadnutí systému zrejmé, výrobca sa snažil odviesť teplo vytvárané procesorom pomocou heatpises čo najrýchlejšie do značnej vzdialenosti od miesta jeho vzniku, kde ho do okolia rozmetá z intenzívneho hliníkového rebrovania masívnou vrtuľou. I keď výrobca prirovnáva použitý chladiaci systém "tajfúnu", nemá to nič spoločné s hlučnosťou ale s výkonom. Hlavnými devízami systému sú tichá prevádzka a takmer "zverský" výkon.


FOTO - MILAN GIGEL

Tepelný rozvádzač procesora, ktorý je už pri všetkých dnešných systémoch z kovu prilieha celou styčnou plochou na pol centimetra hrubú medenú základňu, ktorej povrch výrobca jemne zbrúsil, avšak nevystavil lapovaniu. Povrch styčnej plochy je dostatočne rovný a s rovnakou intenzitou prilieha na všetkých miestach bez prehĺbenín či prevýšení, ktoré by mohli byť brzdou pri prenose tepla. Použitie tepelnovodivej pasty je však nutnosťou. Možno o tom neviete, ale pred použitím chladiča by ste sa mali vždy uistiť, že je jeho plocha dostatočne hladká. Stačí jemný nástrek silikónovým olejom na styčnú plochu a pritlačiť o sklo. Z rubovej strany uvidíte, na akej úrovni je plochosť základne. Ak ste medzičasom styčnú plochu znečistili pastou, mali by ste vedieť i to, že ju jednoducho zotriete s pomocou WD40.


FOTO - MILAN GIGEL

V porovnaní s tepelným výmenníkom je medená základňa mierne uhlovo natočená. Za následok to má konštrukcia, ktorá využíva dvojicu heatpipe ciest pre prenos tepla na dvojicu samostatných teplných výmenníkov. Keďže tak prirodzene dochádza k istému natáčaniu, pri výslednej montáži v skrini by vás nemalo prekvapiť, ak bude chladič namontovaný trochu nakrivo. Dvojcestný systém odovzdávania tepla má však výhodu. Zvyšuje to jeho účinnosť.


FOTO - MILAN GIGEL

Ukotvovacia časť medenej základne je v strednej časti vybavená montážnou štrbinou, ktorá slúži pre fixáciu montážneho materiálu zabezpečujúceho pružný prítlak k ploche procesora. Keďže ide o vyhotovenie súmerné iba v jednej osi (uhlopriečnej), montáž je možné vždy iba s rovnakým smerovaním lamiel chladiča. V prípade socketu LGA775 budú lamely postavené kolmo na zadnú stenu, v prípade ostatných socketov budú vertikálne otočené smerom k zdroju. Ak chcete pri tepelnej výmene pomôcť i doplnkovým bočným prúdením vzduchu, myslite na to pri výbere montážnej stratégie.


FOTO - MILAN GIGEL

Takmer 5 centimetrová medzera medzi medenou základňou a tepelnými výmenníkmi zvyšuje efektívnosť chladenia tým, že základňa prijíma minimum sekundárneho tepla ktoré už jeden krát odviedla. Prúdenie vzduchu v skrini má navyše podporný účinok pre chladenie a vzduch fúkaný vrtuľou chladiča rebrovanie má kadiaľ unikať do okolitého priestoru.


FOTO - MILAN GIGEL

Heatpipes s priemerom 6 milimetrov výrobca zaspájkoval do drážkovania medeného bloku. I keď to pri bočnom pohľade môže vyzerať, akoby neefektívne využil styčnú plochu, celá stredná časť je dokonale zaspájkovaná. Fluidná náplň medených trubičiek absorbuje v tekutom skupenstve tepelnú energiu svojho okolia, stúpa smerom nahor až ku kuncu trubičky kde teplo odovzdá, kondenzuje sa a opätovne sa vracia smerom nadol. Akoby virtuálne výťahy vynášali hore všetko teplo. Tento proces je omnoho rýchlejší ako vedenie tepla kovom.


FOTO - MILAN GIGEL

Každá trojica trubičiek ústi v samostatnom tepelnom výmenníku zostaveného z hliníkových lamiel nalisovaných na konci trubičiek. Vznikajú tak dva samostatné chladiace okruhy, ktoré sú vzájomne spojené do jedného celku hliníkovým rámom, ktorý je montážnou základňou pre ventilátor.


FOTO - MILAN GIGEL

Celkovo tak pôsobí kombinovaný celok po konštrukčnej stránke zaujímavo a je akousi alternatívou k novým chladičom, ktoré majú v ich strede jednu 2 cm hrubú heatpipe trubicu. Oba prístupy sú po výkonovej stránke takmer v jednej rovine s tým, že maximalizácia tepelného výmenníka prináša isté výhody pri nižšej teplote nasávaného vzduchu z okolia.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri vrchnom pohľade je po demontáži chladiacej vrtule zrejmé, že systém má ešte isté rezervy na to, aby bolo rebrovanie ešte intenzívnejšie. Ak by sa zazvárané konce trubičiek použili na spodnej strane, rebrovanie mohlo pokračovať až po okraj vymedzený montážnym rámom. Istú úlohu tu zohral dizajn a možno i čiastočná materiálová úspora. Isté však je, že na trhu je málo chladičov s podobnou konštrukciou.


FOTO - MILAN GIGEL

Ventilačná jednotka s 12 centimetrovým priemerom zabezpečuje aktívny tok vzduchu. Keďže použil výrobca dvojradové guľôčkové obloženie, chod je pomerne tichý a problémy nebudú ani so životnosťou. Mriežka na čelnej strane zabraňuje káblom, aby zablokovali chod ventilácie. Prevádzka chladiaceho systému je pomerne tichá a bez rušivého vplyvu na okolie. Hlučnosť dosahuje úroveň iba 16 dBA pri plnom výkone. Vtedy dosahuje rýchlosť chladenia 1300 otáčok za minútu.


FOTO - MILAN GIGEL

Uchytenie na tepelný výmenník zabezpečil výrobca skrutkovým systémom, takže bez komplikácií môžete ventilátor vymeniť za iný model (hoci i s podsvietením) a môžete ho oddeliť od základne silikónovou separačnou vrstvou. V tomto smere vám výrobca dáva dostatok voľnosti. Pri použití redukčných plastových nadstavcov je možné použiť i iné priemery ventilátora.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri hmotnosti 813 g, ktorá sa pomaly šplhá pri chladičoch na hranicu jedného kilogramu zvoli výrobca montážny systém "H", ktorý je šetrný k základnej doske a v plnej miere eliminuje možnosť jej poškodenia i pri silnejších nárazoch. Okrem spôsobu montáže jediným materiálom pre štvoricu podporovaných soketov vás prekvapí i to, že doska sa vôbec neprehýba. AK máte doma skrutkovač, k montáži nebudete potrebovať nič iné - iba trochu zručnosti.


FOTO - MILAN GIGEL

Na spodnú stranu základnej dosky patrí ochranná molitanová izolačná vrstva na ktorú nasadíte výstužný plech. Ten je akýmsi nosným prvkom pre vrchnú konštrukciu, ktorý chráni dosku. Nezabudnite na penu, aby ste si na doske nevytvorili skrat. Do vhodných otvorov zasuniete štvoricu skrutiek a pokračujete na lícnej strane. Demontáž dosky je teda nutnosťou.


FOTO - MILAN GIGEL

Skrutky sú na lícnej strane fixované podložkou a dištančnou maticou vo forme mosadzného šesťhranu. Všetky štyri rohy rovnomerne utiahnite a získate rohy montážnej klietky.


FOTO - MILAN GIGEL

Nastal čas pre použitie pasty, nasadenie chladiča a vrchného montážneho dielu. Vrchnú kovovú konzolu striedavo doťahujte ručne na všetkých štyroch rohoch, kým nezačne efektívne pružiť. Silu prítlaku si môžete nastaviť podľa uváženia, takže skutočne to s doťahovaním neprežente.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri finálnej montáži zapojte do hry i okolitú ventiláciu, ktorá možnosti systému ešte viac doplní. Ako je však zrejmé, o chladiaci výkon núdza nebude.


FOTO - MILAN GIGEL

Pre test sme zvolili tradičnú zostavu s procesorom Intel Pentium 4 Extreme Edition 3,4 GHz s technológiou HyperThreading, ktorý sme podrobili trojicu rôznych taktovaní. Merali sme teplotu procesora pri IDLE režime kedy vykonával iba tie najnevyhnutnejšie operácie pre zobrazenie SETUPu a pri plnej záťaži oboch virtuálnych jadier. V oboch prípadoch sa sledovala teplota vždy po 15 minútovom cykle monotónnej záťaže, a to za podmienky že zobrazovaná teplota bola stabilná. Dosiahnuté výsledky predstihli naše očakávania. Pri termálnom profile ktorý výrobca stanovuje pre tento procesor na 66 stupňov boli dodržané prevádzkové teploty i pri pretaktovaní na 3,91 GHz.


V krátkosti možno povedať, že ide o veľmi výkonný chladiaci systém využívajúci pokrokovú konštrukciu a aktuálne technológie na trhu na to, aby uchladil i tie procesory, ktoré produkujú viac tepla ako je potrebné. I keď je potrebné pri montáži demontovať kompletnú dosku, systém je dostatočne prepracovaný na to, aby ste sa nebáli možných škôd. Možno vás prekvapí, že výrobca nepribalil žiady systém regulácie otáčok. Pr hlučnosti iba 16 dBA to však vôbec nie je potrebné. Chod systému je tichý, spoľahlivý a bez problému ho namontujete takmer do každej skrine, ktorá je momentálne na trhu. Nezabudnite však na to, že aby všetko pracovalo ako má, vzduch by mal prúdiť i vo vnútri skrine. Ak však nepoužijete procesor s vysokým taktom, zistíte že to ide ibez toho.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

TECH

Vedci sú na stope tajomstvu DNA

Vďaka úžasnému technologickému vývoju vznikajú nové vedné odbory.

EKONOMIKA

British Airways vypadli systémy, na letiskách panuje chaos

Zrušila sobotňajšie lety z Londýna.

ŽENA

Sex s robotom: Môžu napodobeniny nahradiť vzťah so živým partnerom?

Vývoj sexuálnych pomôcok prekračuje hranice.

Neprehliadnite tiež

Drobné prepeličky môžu pomáhať v boji proti rakovine

Vedecký výskum na zvieratách vždy bol a aj bude otázkou rôznych názorov. Výskum na vtáčích vajciach a embryách však prináša nové rozmery.

Vedci sú na stope tajomstvu DNA

Vďaka úžasnému technologickému vývoju vznikajú nové vedné odbory. Jedným z nich je aj bioinformatika.

TECH_FM

Odhalili, prečo sú veľryby také obrovské

Gigantizmus veľrýb bol dlho záhadou. Už nie je.

Vzdali sa ropy, ponúknu tenisky z morských rias

Nerozpadnú sa po jednom daždi, nový materiál je určený na štandardné použitie.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 3. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 6. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 7. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 8. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 9. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 10. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 16 753
 2. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 14 204
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 11 636
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 11 520
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 345
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 579
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 399
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 5 516
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 4 164
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 3 960