V máji tohto roku skladalo takmer 150-tisíc študentov z približne štyritisíc stredných škôl zo 136 krajín sveta medzinárodnú maturitu IB (International Baccalaureate Diploma Programme). Dosiahli priemerný výsledok 30,07 bodu z maximálneho počtu 45 bodov.
Medzi najlepších na svete sa ziskom 42 bodov zaradila aj DOMINIKA ĎUROVČÍKOVÁ z Gymnázia Jura Hronca v Bratislave, ktoré ako jediné na Slovensku spomedzi verejných stredných škôl tento dvojročný stredoškolský program v angličtine môže vyučovať.
Na budúci mesiac aj vďaka výsledkom medzinárodnej maturity začne na Univerzite v Oxforde študovať fyziku.
Už začínate baliť kufre na University of Oxford?
„Áno, na rozdiel od spolužiakov, ktorí už zväčša naplno študujú po celom svete a aj tu doma, ja tie kufre ešte len začínam baliť. Pracujem však aj na domácich úlohách, dostali sme ich z matematiky a fyziky. Sú rôznorodé a aj dosť ťažké, čím nás majú pripraviť na počiatočnú úroveň matematiky a fyziky na univerzite. Myslím, že na prvých stretnutiach s tútormi ich budeme preberať.“
Idete študovať fyziku. Je to „láska na celý život“?
„Momentálne to vnímam tak, že áno. Už dlhšie si uvedomujem, že povaha fyziky ako odboru je mi veľmi blízka, čo mi umožňuje osvojovať si nové vedomosti a riešiť problémy relatívne ľahko. Stále som však len na začiatku, takže si myslím, že moja zvedavosť tak ľahko nevyprchá.“
Máte to v rodine, že ste sa upísali prírodovedným predmetom?
„Ani nie, neviem, kde sa to vo mne zobralo. Rodičia neštudovali fyziku, aj keď obaja majú technické univerzitné vzdelanie. Sestra končí na Karlovej univerzite finančníctvo a tá je napríklad v matematike veľmi šikovná, no fyziku až tak neobľubovala.“