SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Ak čosi počujete, vidíte a uvažujete o tom, zostane to vo vašej hlave. No nabudúce budete o skúsenosť bohatší a budete sa rozhodovať komplexnejšie.
Podobné je to aj s umelou inteligenciou. Algoritmy sledujú veľké množstvá dát, aby si z nich čosi ponechali na budúce rozhodnutia.
Technologickí lídri sa teraz dohodli, že na jej vývoji budú spolupracovať. Google, Microsoft, Amazon, Facebook a IBM zostavili spoločnú skupinu výskumníkov, ktorí sa snažia preskúmať dnešné možnosti umelej inteligencie a budú hľadať cesty na jej zdokonalenie.
Inžineiri a vedci sa však budú zaoberať aj etickými otázkami tohto vývoja a preskúmajú, do akej miery sú podobné technológie dobrým nápadom či ako zabrániť strate súkromia.
Analytici už podľa BBC hovoria o zlatom veku vývoja umelej inteligencie, ktorá môže čoskoro preniknúť do našich životov.
Zmeniť by sa mohol aj prístup programátorov k vývoju nových systémov. Kým dosiaľ museli každú zručnosť detailne vymyslieť a naprogramovať, umelá inteligencia sa dokáže sama užiť z prichádzajúcich dát.
Príkladom môžu byť, napríklad, hlasový asistent v mobile alebo chatbot. Google však takýmto spôsobom vyriešil aj svoj problém s balónmi s internetom. Dnes sú pod kontrolou umelej inteligencie, ktorá zabezpečuje, aby sa zariadenia nachádzali na správnych miestach.
Firmy chcú zároveň vytýčiť umelým inteligenciám morálne hranice a odpovedať na spoločenské otázky ešte predtým, ako by nastali prípadné problémy.