SME

Holografické mozgy ovládnu desiaty ročník Noci výskumníkov

Jubilejný ročník vedeckého festivalu prinesie ukážky nových technológii a odborné diskusie.

Noc výskumníkov v Plaveckom Štvrtku v roku 2014.Noc výskumníkov v Plaveckom Štvrtku v roku 2014. (Zdroj: ARCHÍV SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

BRATISLAVA. Posledný septembrový piatok so sebou už po desiatykrát prinesie celoslovenské vedecko-popularizačné podujatie Noc výskumníkov . V šiestich slovenských mestách – Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach, Poprade a Tatranskej Lomnici budú slovenskí vedci prezentovať výsledky svojej práce, rôzne technológie a viesť diskusie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Chceme ukázať verejnosti, že veda nie je nudná. Hoci vyžaduje veľa trpezlivosti, odhodlania a disciplíny, je veda okrem serióznej práce aj zábava,“ hovorí o udalosti Petra Lipnická zo Slovenskej organizácie pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA). Prvýkrát festival obsadí aj priestory Slovenskej Národnej Galérie.

SkryťVypnúť reklamu

Organizátori lákajú ľudí na veľké množstvo atrakcii a pestrý program. Pre deti budú pripravené workshopy a hravé prezentácie. Jedným z hlavných tohtoročných lákadiel bude nadmerný 3D hologram mozgu s komentovanými ukážkami a vystúpenie speváčky Liny Mayer v Bratislave – naživo aj v holograme.

Vo večerných hodinách sa budú konať aj odborné diskusie, napríklad o neuropsychológii, alebo o využití virtuálnej reality v medicíne. Vstup na všetky atrakcie bude zdarma a na internete môžete sledovať aj živé vysielanie zo Starej tržnice a Prírodovedného múzea v Bratislave.

Udalosť organizujú v 33 štátoch Európy so spoločným cieľom – priblížiť vedu verejnosti atraktívnym spôsobom. Na minuloročnej Slovenskej Noci výskumníkov bolo viac ako dvesto expozícii, tisíc vedcov a festival navštívilo približne 166-tisíc ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


3
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu