PODROBNÁ RECENZIA

Motorola A780: nová verzia Linuxu sa dostane aj k nám

Na Slovensko mieri prvý mobilný telefón s operačným systémom Linux. Ešte v prvom polroku ho začne predávať spoločnosť Motorola.


Ide o model A780 s netradičnou konštrukciou, veľkým dotykovým displejom, EDGE a 1,3-megapixelovým fotoaparátom.
Koncepcia nového véčka sa úplne vymyká bežným štandardom – na prednej strane krytu je sklíčko, ktoré nahrádza náhľadový displej a pod ním klávesnica. Po otvorení telefónu dostane používateľ úplný prístup k dotykovému displeju, ktorý zaberá celú plochu základne.
Štvorpásmový telefón používa inovovaný operačný systém Linux, ktorý Motorola ohlásila v novej verzii ďalšieho linuxového telefónu: E680i.
Vo výbave sú všetky štandardné aplikácie používané v PDA, EDGE, GPRS triedy 10, WAP 2.0, Bluetooth, Java MIDP 2.0 a pamäťová karta TransFlash.

Základné informácie
Motorola A780 bude prvým mobilným telefónom, ktorý už čoskoro príde na európske trhy, vrátane Slovenska. Má 106 x 53 x 24 mm a váži 141 gramov.

Dizajn a klávesnica
Motorola A780 je telefón v tvare véčka. Garantujeme vám však, že takéto véčko ste ešte na slovenskom trhu nevideli: má falošný náhľadový displej v podobe priehľadného sklíčka, klávesnicu na prednom kryte pod krytom veľký dotykový displej.
Telefón je oveľa väčší ako bežné véčka, ale aj hrubší – veľký displej s rozlíšením 240 x 320 bodov si vybral svoju daň.
Dizajn telefónu už síce mierne vychádza z módy, no ešte stále ho možno označiť za elegantný.
Kryt tvorí kombinácia matného a lesklého strieborného plastu doplnená čiernym lesklým plastom okolo priehľadného sklíčka a šošovky fotoaparátu.
Klávesnica je takisto plastová, v tmavošedej metalickej úprave.
Na prednej strane krytu je nad sklíčkom typické strieborné logo výrobcu. Pod sklíčkom sú tri funkčné klávesy – dve na prijatie a ukončenie hovoru, jedna na vstup do menu.
Klávesnicu tvorí jeden blok v miernom oblúčiku, klávesy sú od seba oddelené len štrbinou. Majú však vypuklý tvar a preto sa dajú dobre nahmatať.
pod klávesnicou je netradične umiestnený joystick, kláves na zapnutie a vypnutie telefónu a kláves na okamžitý prístup na základnú obrazovku (home). Na pravej strane telefónu je len jedno tlačidlo na okamžité spustenie fotoaparátu.
Naľavo je opäť prekvapenie – ovládač na pohyb hore a dole v podobe jog dialu, ktorý bežne používa výrobca Sony. Pod ním je tlačidlo na rýchle spustenie hlasovej voľby a nenápadné tlačidlo na uvoľnenie krytu batérie.
Vo vrchnej časti je šachta na pamäťovú kartu TransFlash zakrytá gumenou záslepkou. V spodnej časti sú opäť záslepkou zakrytý konektor na slúchadlá a praktický miniUSB vstup na kábel i nabíjačku.
Navrchu zo zadnej strany je tiež šachta na uloženie stylusu – dotykového pera.
Keď kryt otvoríte, odkryjete dotykový displej, ktorý zaberá takmer celú plochu spodnej časti (joystick je dômyselne umiestnený úplne dole, takže je dostupný tak pri zatvorenom ako aj pri otvorenom kryte).
Vo vrchnej časti krytu je z druhej strany umiestnený len reproduktor. Mikrofón sa nachádza blízko pri joysticku.
Na zadnej strane je len šošovka fotoaparátu a malé zrkadielko.
Telefón dobre sedí v ruke, no cítiť jeho váhu – 141 gramov nie je rozhodne málo.

Displej
Motorola A780 má dotykový displej s rozlíšením 240 x 320 bodov. Zobrazuje 65000 farieb. Na rozdiel od E680 sa na ňom dá nastaviť úroveň jasu.

Ovládanie
Ovládanie telefónu je nezvyklé. Kombinácia kláves s dotykovým displejom nie je nič prevratného, no doposiaľ asi žiadny inteligentný telefón nemal tvar véčka s klávesnicou na prednom kryte.
Pod priehľadným sklíčkom sú tri funkčné klávesy: zelený a červený na prijatie a ukončenie hovoru a v strede medzi nimi je jeden funkčný, ktorý zapne podsvietenie pod sklíčkom.
Veľký displej pod sklíčkom sa rozsvieti a signalizuje čas, dátum, úroveň signálu, stav EDGE siete, stav batérie a ďalšie informatívne ikonky. Zaujímavé je, že sa podsvieti celý displej (môžete to zistiť, ak šikovne poodkryjete kryt, inak sa zobrazí mód pre celý displej).
So zatvoreným krytom sa dá s telefónom pracovať – pomocou joysticku pod klávesnicou.
Ak ho stlačíte, zobrazí sa mini-menu so štyrmi položkami – kontakty, posledné hovory, správy a prehrávač. Prehrávač sa dokonca spustí v minimóde a netreba preto otvárať kryt.
Zaujímavé je aj to, že si telefón pamätá poslednú pozíciu v menu na veľkom i malom displeji a otvorením/zatvorením krytu ju nestratíte. Po vybranom úkone sa tak môžete vrátiť tam, kde ste prestali.
Dotykový displej sa ovláda stylusom (dotykovým perom), no je dostatočne citlivý aj na núdzové dotyky prstom.

Menu telefónu
Menu telefónu je takmer zhodné s tým, ktoré nájdete v staršom systéme v telefóne E680. Dizajnéri si však konečne urobili svoju časť práce poriadne a celý systém výrazne prerobili k lepšiemu. Nová verzia sa inšpirovala v grafike operačného systému Apple Aqua, všetko je vytieňované s 3D efektom lesklých kvapiek.
Ak prechádzate na Motorolu z iného telefónu, stretnete sa s úplne novým spôsobom ovládania, ktorý sa v dôležitých rysoch nepodobá na žiaden konkurenčný systém. Napriek tomu je Linux v telefóne prehľadný a inteligentne riešený.

Telefón má vo vrchnej časti displeja riadok so štyrmi ikonami s najčastejšie používanými funkciami: homescreen, adresár, pošta a telefonovanie.
Pod ním je ďalší riadok s úrovňou signálu, úrovňou batérie, ikonkami spustených služieb a informáciou o čase.
Na úvodnej obrazovke (homescreen) pribudli nové položky: zobrazenie pripomienok v kalendári s priamou linkou na aktuálny deň, dátum a päť ikoniek rýchlej voľby na programy.
Nastavenie homescreenu nepríjemne prekvapí – z piatich ikoniek rýchlej voľby si môžete nastaviť len dve podľa vlastného výberu. Štýly a dve ikony s nastavenými službami operátora sú povinnou voľbou.

Stlačením tlačidla homescreen sa dostanete do menu, ktoré tvoria ikony v troch stĺpcoch s variabilným počtom riadkov.
Z menu zmizli vertikálne uložené prepínateľné položky a koncept sa ustálil na troch ikonách v riadku.
Vždy po otvorení položky sa na spodnej strane displeja zobrazí riadok s tlačidlami späť, potvrdenie voľby a ukončiť. V porovnaní so staršou verziou systému vývojári prehodili poradie položiek.
V menu sa dajú nastaviť tri rôzne veľkosti nápisov – je to praktické pre používateľov so slabším zrakom.
Submenu je podľa situácie riešené buď graficky s ikonami, alebo textom v riadkoch pod sebou.
Celkovo sa systém ovládania menu zmenil k lepšiemu a ak si spojíme zmenu dizajnu so všetkými malými úpravami do jedného celku, Motorola urobila výrazný krok ďalej.

Funkcie telefónu
Motorola A780 je telefón, ktorý vďaka silnej podpore multimédií použijete na zábavu (plnohodnotne nahradí aj MP3 prehrávač), ale výborne sa hodí aj ako PDA.
Na rozdiel od E680 nemá FM rádio, inak sú všetky ostatné funkcie zhodné.

Telefónny zoznam
Telefón pracuje so zoznamom v pamäti i na SIM karte. V pamäti dokáže uložiť záznamy s 28 položkami. Kontakty možno deliť do skupín a priradiť k nim obrázok, dátum narodenia, iný dôležitý dátum, ale aj vlastné zvonenie. Celkom milá je možnosť zobraziť kontakty ako ikonky, kde sa zobrazujú priradené obrázky.

Správy
Telefón zvláda SMS, MMS a e-maily. Pri písaní správ môžete použiť buď virtuálnu klávesnicu alebo automatické rozpoznávanie písma.
Ememeska sa aj v novej verzii systému vytvára veľmi komfortne vďaka prehľadnému systému záložiek, okrem obrázkov, zvonení a videa do nej môžete pridať aj kontakt, záznam z pripomienkovača alebo iné súbory.
E-mailový klient je samostatná aplikácia v menu, v telefóne podporoval široký výber predvolených čínskych e-mailových služieb, ale nastaviť sa v ňom dá aj vlastné konto.

Manažérske funkcie
V telefóne je kalendár, záznamník zvuku, poznámky, kalkulátor, úlohy, synchronizácia, budík, svetový čas a Bluetooth. Mobil však funguje aj ako modem pripojený k PC cez USB.
Kalendár je prehľadný, na veľkom displeji vidieť jednotlivé dni v dobre viditeľnej mriežke a znova treba pochváliť dokonalý redizajn. Zobrazenie možno prepínať na deň, týždeň a mesiac. Nastaviť si môžete čas, kedy začínate ráno úradovať, automatické odstraňovanie záznamov, lunárny kalendár, automatické nastavenie zobrazenia a zapínanie pripomienkovača, ak je telefón vypnutý.
Poznámky sú klasicky riešené, opäť sa dá použiť rozpoznávanie písma.
V pripomienkovači môžete k záznamom vybrať vlastný zvuk, určiť im prioritu a pripísať poznámky.
Kalkulačka je iba v jednoduchom formáte s veľkými klávesmi, aby sa dala rýchlo ovládať prstom.
V aplikácii Budík si môžete nastaviť dve samostatné budenia, telefón zazvoní aj keď je vypnutý.
Svetový čas sa dá nastaviť pre tri mestá kdekoľvek na svete.
Záznamník zvuku je riešený jednoducho a prehľadne, maximálnu kapacitu záznamu sa nám nepodarilo zistiť.
Systém poskytuje aj hlasové ovládanie mimoriadne širokej palety funkcií.

Personalizácia, zábava
V telefóne sú predvolené grafické témy, ktoré kompletne zmenia prostredie. Môžete ich dokonca editovať – meníte pozadie, veľkosť písma, zvuky a animácie.
A780 podporuje niekoľko formátov zvonení, medzi nimi aj MP3.
V telefóne je aj aplikácia Kreslenie.

Hry
Vďaka podpore Java MIDP 2.0 si v telefóne môžete užiť ľubovoľné Java hry. Predinštalovaných bolo až 6 hier, s podporou 3D grafiky, vyzerali veľmi dobre.

Konektivita
E680 možno plnohodnotne pripojiť buď cez USB kábel alebo cez Bluetooth. Pri spojení cez USB sa správa ako samostatný disk a umožňuje komfortnú správu súborov. V najnovších verziách systému Windows dokonca zariadenie ani netreba inštalovať.

Internet
V telefóne bol nainštalovaný internetový prehliadač, bohužiaľ, v čínštine. Na internet sa dostanete cez GPRS triedy 10 a pribudla podpora EDGE!

Pamäť
Motorola A780 má 50 MB internej pamäte, ktorú možno v núdzových prípadoch bez problémov používať ako núdzový dátový kľúč. Okrem toho si možno túto pamäť rozšíriť podporovanými pamäťovými kartami TransFlash.

Fotoaparát
V Motorole A780 je 1,3-megapixelový fotoaparát s výborným ovládaním. Má všetky základné funkcie (zafarbenie obrázku, predvolené režimy svetelných podmienok, denný/nočný režim), nič viac však na bežné fotenie ani netreba.
Funkcie sa nastavujú cez ikonky vertikálne uložené na pravej strane displeja, je to rýchle a veľmi pohodlné. Po krokoch sa dá nastaviť 8-násobný digitálny zoom.
Fotoaparát dokáže snímať aj video v dvoch veľkostiach (128 x 96 a 176 x 144 bodov) a v troch úrovniach kvality.

Batéria
V telefóne je batéria Li-Ion s kapacitou 780 mAh, jej výdrž bola nepresvedčivá. Testovali sme však testovací model telefónu, ktorý má zväčša oveľa väčšiu spotrebu, ako finálny výrobok, preto výdrž nehodnotíme.

Celkové hodnotenie
Operačný systém Linux sa nám páčil už v modeli E680, ktorý sme pre vás nedávno otestovali.
Nové grafické prostredie a malé praktické zmeny softvéru telefónu veľmi prospeli a model A780 možno smelo prirovnať k už etablovaným značkám s operačným systémom Symbian či Windows Mobile.
Už pri prvom testovaní E680 sme ocenili stabilitu a rýchlosť Linuxu v telefóne a rovnaké výsledky sme dosiahli aj pri testovaní A780.
Malé rozpaky v nás vzbudil koncept telefónu – véčko s priehľadným sklíčkom namiesto náhľadového displeja zatiaľ nik iný neprodukoval. Ak však telefón vezmete do ruky, všetky rozpaky idú bokom – dobre sa drží a rovnako dobre sa s ním pracuje.
Ak sa dostane na slovenský trh (a zdá sa, že v prípade tohto modelu sa to podarí), A780 obohatí ponuku inteligentných mobilov a zaujme nejedného náročného používateľa.

DETAILNÁ FOTOBANKA MOTOROLY A780

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

ŽENA

Chcete vyzerať atraktívnejšie? Mali by ste sa vyspať

Vedci oficiálne potvrdili, že dostatok spánku súvisí s tým, ako pôsobí náš výzor na ostatných.

DOMOV

Čo by nasledovalo, ak by súd rozpustil Kotlebovu ĽSNS?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

KOMENTÁRE

Kotlebovci nosia fašistické relikvie do parlamentu

Parlamentný preukaz nezakryje extrémistickú slamu.

DOMOV

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.

Neprehliadnite tiež

Na čom hrať hry? Na PC či konzolách?

Porovnávať má zmysel hlavne produkty najväčších hráčov na trhu, keďže herným počítačom dokážu plnohodnotne konkurovať iba konzoly od Sony a Microsoftu.

Odstránenie pazúrov u mačiek vedie k bolestiam a agresivite

Mnoho veterinárov sa od zákroku dištancuje a považuje ho za neetický.

Rozlúštili kód, ktorým Volkswagen klamal pri emisiách

Ak by niekto analyzoval kód dostupný na webe, celá aféra mohla prasknúť už pred niekoľkými rokmi.

Kto klope pri dverách? Nový domový alarm rozpozná kamerou autá

Senzory ktoré snímajú pohyb, zvuk či rozpojenie kontaktov už nestačia. Doba pýta viac detailov.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 2. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 3. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 4. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 6. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 7. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 10. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou
 1. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 2. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 3. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 4. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 5. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 6. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 7. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 8. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 9. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 14 688
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 9 884
 3. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 9 380
 4. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 250
 5. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 6 216
 6. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 5 546
 7. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 5 291
 8. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 4 931
 9. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 4 206
 10. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 4 082