SME

Ľudia, ktorí ovládajú spoločnosť alebo ako vychovať génia

Nadané deti potrebujú, aby sa im niekto venoval a posúval ich limity.

Speváčka Lady Gaga (Stefani Germanotta) sa ako dieťa zúčastnila na výskume nadanej mládeže na Univerzite Johnsa Hopkinsa.Speváčka Lady Gaga (Stefani Germanotta) sa ako dieťa zúčastnila na výskume nadanej mládeže na Univerzite Johnsa Hopkinsa. (Zdroj: SITA/AP)

Z triedy štvrtákov vyletí skupina detí a rozbehnú sa po chodbe. Aj keď je v škole zakázané utekať, tentoraz ich na to priamo vyzval triedny učiteľ Larry Lundberg.

Študenti sa ponáhľajú na špeciálnu hodinu TAG. V angličtine sa tak volá hra na naháňačku. V tomto prípade ale ide o skratku pre Talented and Gifted (talentovaní a nadaní).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je to malá skupina nadaných študentov, ktorí bez problémov zvládajú bežnú výučbu. Na hodinách sa im učitelia venujú málo, pretože sa zamerajú najmä na tých na najslabších.

SkryťVypnúť reklamu

Na hodinách TAG sa učiteľ venuje práve im a pomáha im rozvíjať ich talent. Učia sa tu napríklad natáčať a strihať krátke videá či programovať robotické lego.

Práve takýto prístup pomáha talentovaným deťom využiť ich potenciál. Potvrdzujú to aj priebežné výsledky 45-ročného výskumu, ktorý v Spojených štátoch amerických sleduje výnimočne nadané deti.

Nultý študent

Výskum sa začal v roku 1968, keď sa psychológ Julian Stanley spoznal s dvanásťročným Josephom Batesom. Bates bol oveľa šikovnejší v matematike ako jeho spolužiaci a vynikal aj na kurzoch na Univerzite Johnsa Hopkinsa.

Na univerzite prednášal aj Stanley, ktorý Batesovi vybavil, aby mohol v trinástich rokoch nastúpiť do bakalárskeho programu. Odvtedy ho považoval za „nultého študenta“ Štúdie matematicky vyspelej mládeže (SPMY).

SkryťVypnúť reklamu

Stanley a jeho následníci odvtedy monitorovali kariéry približne päťtisíc nadaných detí v oblasti vedy, technológií, inžinierstve a matematike.

Vstúpiť doň mohli iba tri percenta najnadanejších 12-ročných žiakov, ktorí dokázali prejsť matematické testy určené pre starších.

V priebehu rokov sa počet žiakov zapojených do projektu rozrástol na päťtisíc. Medzi nich patrili aj matematici Terence Tao a Lenhard Ng, zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg, spoluzakladateľ Googlu Sergey Brin či speváčka Lady Gaga.

V čom bol prístup k nim odlišný než učenie, ako ho poznáme?

Preskakovať ročníky

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4B26 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V nedeľu bude mikrospln. Dochádza k nemu, keď je Mesiac blízko najvzdialenejšieho bodu od Zeme.

Počítajú podľa neho dátum Veľkej noci.


Náčelník Vesmírneho velenia Spojených štátov generál Stephen Whiting.

Podľa neho si ich vyžaduje súperenie s inými mocnosťami vo vesmíre.


TASR 1

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší 1
Výskumný tím geneticky upravil genóm vlka dravého a vytvoril kópiu pravlka obrovského, ktorý vyhynul pred viac ako 10-tisíc rokmi.

Pravlk vyhynul pred viac ako 10-tisíc rokmi.


58
SkryťZatvoriť reklamu