BRATISLAVA. Slon africký je jedno z najcharakteristickejších zvierat tohto kontinentu – je ťažké predstaviť si typickú africkú savanu a zabudnúť pri tom na toto majestátne zviera.
Čoskoro nebudeme mať na výber. Africké slony utrpeli za posledných dvadsaťpäť rokov najhoršie straty vo svojej populácii, píše sa v správe od Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN).
Na vine je pytliactvo. Zvýšený dopyt po slonovine na ázijskom čiernom trhu viedol k jeho prudkému rastu.
„Organizované gangy operujú v Afrike vo veľkej miere a pašujú slonovinu do Ázie. Rozšírené pytliactvo je hlavným dôvodom poklesu počtu slonov,“ povedala pre Africanews Ginette Hemley zo Svetového fondu pre ochranu prírody (WWF)

Nie je to však jediný dôvod ich ohrozenia. Rýchlo rastúce obyvateľstvo Afriky vytláča slony z ich prirodzeného prostredia. Čísla sú naozaj alarmujúce – slonov je dnes v Afrike približne 415-tisíc. Za posledných desať rokov ich teda ubudlo až 11-tisíc. Najhoršie sú štatistiky v Tanzánii, ktorá stratila viac ako šesťdesiat percent svojej slonej populácie.
Osud slonov afrických bude jedna z hlavných tém na medzinárodnej konferencii CITES – Dohovore o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín. Rýchlo rastúci ilegálny obchod s ohrozenými druhmi zvierat kladie na túto konferenciu vysoký nátlak.
Viac ako tritisíc ochrancov prírody a vládnych zástupcov rozhodne v Johannesburgu o reguláciách a zákonoch, ktoré môžu razantne ovplyvniť budúcnosť mnohých druhov zvierat.
