SME

Čína spustila "božie oko", najväčší teleskop na svete

Základným cieľom teleskopu FAST je odhaľovať zákonitosti vývoja vesmíru.

Teleskop má prezývku "božie oko".Teleskop má prezývku "božie oko". (Zdroj: TASR/AP)

PEKING. Čína uviedla do prevádzky najväčší teleskop na svete, ktorý bude pomáhať pri výskume vesmíru, vrátane pátrania po prípadných mimozemských civilizáciách.

Obrovské zariadenie s tanierovou anténou s priemerom 500 metrov vybudovali v priebehu piatich rokov v provincii Kuej-čou na juhozápade krajiny. Projekt si vyžiadal náklady asi 180 miliónov dolárov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Teleskop FAST (skratka anglického názvu Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope), ktorý začal pracovať v nedeľu, bude podľa čínskych astronómov pátrať po gravitačných vlnách, zisťovať rádiové emisie z hviezd a galaxií a tiež registrovať signály, ktoré by mohli pochádzať od mimozemského inteligentného života. Očakáva sa, že objavia tisíce nových galaxií.

SkryťVypnúť reklamu

Reflektor parabolickej antény teleskopu sa skladá z 4 450 panelov trojuholníkového tvaru, kvôli ktorému dostal prezývku "božie oko".

Prečítajte si tiež: Čínski vedci dokončili najväčší rádioteleskop na svete Čítajte 

"Základným cieľom teleskopu FAST je odhaľovať zákonitosti vývoja vesmíru," uviedol v čínskej verejnoprávnej televízii CCTV vedec Čchien Lej z Národného astronomického observatória Čínskej akadémie vied.

Počas nedávneho testu zaznamenal teleskop rádiové signály z galaxie vzdialenej 1 351 svetelných rokov od Zeme, uviedla CCTV. Agentúra Nová Čína zasa informovala, že teleskop FAST je dvakrát citlivejší ako teleskop Arecibo v Portoriku, ktorý má priemer 305 metrov a z ktorého v roku 1974 odoslali prvé rádiové posolstvo ľudstva do vesmíru.

Krajina investuje do svojho ambiciózneho vesmírneho programu  obrovské finančné prostriedky. V roku 2003 sa stala po niekdajšom Sovietskom zväze a po Spojených štátoch len treťou krajinou na svete, ktorá vlastnými silami dostala na obežnú dráhu človeka.

SkryťVypnúť reklamu

Čína  tvrdí, že jej vesmírny program má výlučne mierové účely. Americký rezort obrany však uviedol, že Peking vyvíja aktivity, ktorými chce "v krízových situáciách predísť nepriateľským útokom za použitia zariadení umiestnených vo vesmíre", napísala agentúra Reuters.

Načítavam video...

 

Autor: čtk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší
Ľudia nakupujú ovocie na trhu v Moskve 3. novembra 2023. Regály v moskovských supermarketoch sú plné ovocia, zeleniny, syrov a mäsa, ale mnohí kupujúci sa na ich výber pozerajú s hrôzou, pretože inflácia zvyšuje ich cenu.

Letné horúčavy znižujú zásoby potravín.


SkryťZatvoriť reklamu