SME

Najkratšie žijúcim stavovcom je rybka

Stavovcom s najkratšou priemernou dĺžkou života je istý drobný rybí obyvateľ Veľkého bariérového útesu. Dožíva sa maximálne 59 dní. V najnovšom čísle časopisu Current Biology to oznámili Martial Depczynski a David Bellwood z Univerzity Jamesa Cooka v ...

Stavovcom s najkratšou priemernou dĺžkou života je istý drobný rybí obyvateľ Veľkého bariérového útesu. Dožíva sa maximálne 59 dní. V najnovšom čísle časopisu Current Biology to oznámili Martial Depczynski a David Bellwood z Univerzity Jamesa Cooka v Townsville (štát Queensland, Austrália).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Držiteľom z nášho pohľadu neradostného rekordu je iba 11-20 milimetrov dlhá koralová rybka druhu Eviota sigillata. Bádatelia sledovali jej populácie priamo v oceánskom prostredí. Navyše dôkladne preskúmali biológiu jej životného cyklu aj laboratórne.

SkryťVypnúť reklamu

Ukázalo sa, že táto rybka sa liahne z vajíčok, ktoré bedlivo stráži otec. Stará sa im aj o prísun kyslíka. Prvé tri týždne života E. sigillata trávi v larválnom štádiu v otvorenom oceáne. Nato prejde metamorfózou a vráti sa, aby sa usadila na útese. Ešte 1-2 týždne tam pohlavne dospieva. V dospelom stave však prežíva nanajvýš ďalších 3,5 týždňa. Samička počas nich v troch znáškach nakladie približne 400 vajíčok.

Priemerná dĺžka života jednej generácie tejto rybky je iba 49 dní. Depczynski s Bellwoodom to doložili analýzou otolitov čiže "ušných kameňov" z aragonitu (uhličitan vápenatý), ktoré rastú každodenne ukladanými vrstvičkami tohto minerálu. Tvoria súčasť vestibulárneho útvaru rýb, zabezpečujúceho orientáciu tela a rovnováhu. Za rok sa tak na útese vystrieda vyše sedem generácií E. sigillata.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavným evolučným faktorom v pozadí veľmi krátkeho života tejto rybky je extrémny tlak predátorov. Bádatelia zaznamenali v populáciách E. sigillata na útese až takmer osempercentnú dennú úmrtnosť. Platí to zrejme pre koralové rybky všeobecne, lebo z tejto skupiny sa regrutujú aj vôbec najmenšie známe a najrýchlejšie pohlavne dospievajúce stavovce.

Doterajší rekord v krátkosti života stavovca, 12 týždňov, síce patril tiež rybke, nie však koralovej. Druh Notobranchius furzeri obýva sezónne dažďové jazierka vo východnej Afrike. Všetko dôležité v živote musí stihnúť, kým zasa vyschnú.

ZDENůK URBAN,

spolupracovník SME

Týždeň vo vede

(21. - 27. 4. 2005)

* Brian Naranjo z UCLA (USA) s kolegami realizoval nový druh jadrovej fúzie deutéria (ťažkého vodíka) silným elektrickým poľom, generovaným zohriatím kryštálu. Získali tok neutrónov. Síce nevyužiteľný v energetike, ale vo výskume a v oblasti mikropohonov áno.

SkryťVypnúť reklamu

* Charles Lieber z Harvardovej univerzity (USA) s kolegami vyvinul vysokorýchlostné nanodrôtové integrované obvody, ktoré možno "namaľovať" na sklo alebo pružné plastické látky. Fungujú s oscilačnými frekvenciami okolo 10 MHz pri bežných teplotách vzduchu.

* Tímy Kevina Hurleya, Davida Palmera, Bryana Gaenslera a Briana Camerona z USA a Tošiho Terasawu z Japonska zanalyzovali impulz gama žiarenia z vesmírneho zdroja SGR 1806-20, ktorý 27. decembra 2004 za 0,2 sekundy uvoľnil štvrťmiliónročný energetický výkon Slnka!

* Podľa Juliana Sachsa a Roberta Andersona z MIT (USA) viedli Heinrichove javy, vpády ľadovcov do oceánu na severnej pologuli pred 70 000 - 10 000 rokmi vždy po 1000 - 2000 rokoch, k veľkému oživeniu rias v ekosystémoch Južného oceánu okolo Antarktídy.

SkryťVypnúť reklamu

* Alison Cooková z Britského antarktického prieskumu (Veľká Británia) s kolegami zistila, že 87 percent z 244 morských ľadovcov okolo Antarktického polostrova v posledných 50 rokoch ustúpilo smerom k pólu. Spôsobilo to lokálne oteplenie o vyše 2,5 stupňa Celzia.

* Tím Barbary Blockovej zo Stanfordovej univerzity (USA) identifikoval elektronickým značkovaním migračné trasy a neresiská západoatlantických tuniakov obyčajných (na snímke) . Azda to pomôže zvýšiť stavy ich populácií, ktoré od roku 1970 klesli výlovom na pätinu.

* Tím Martina Heila z Ústavu Maxa Plancka pre chemickú ekológiu (Nemecko) odhalil, ako si stredoamerické akácie živia ochranné mravce a odpudzujú škodlivé. Ochranné sa prispôsobili na ich nektár bez sukrózy. Zaujímavé je, že sukróza sa z nektáru stráca až po vylúčení akáciou.

SkryťVypnúť reklamu

* Giulio Tononi z Wisconsinskej univerzity (USA) s kolegami zistil, že jediná mutácia v oblasti génu Shaker dokáže znížiť potrebu spánku mušiek drozofíl na tretinu normálnej dĺžky.

* Tím Freda Tureka zo Severozápadnej univerzity (USA) zistil, že myši so zmutovaným génom Clock, regulujúcim biorytmový cyklus deň/noc, nadmerne žerú, priberajú a rozvíjajú sa u nich príznaky metabolického syndrómu, vrátane zvýšenej hladiny glukózy a tukov v krvi.

* Charles-Henri Lecellier z CNRS (Francúzsko) s kolegami preukázal, že ľudské bunky dokážu malými molekulami RNA javom tzv. RNA interferencie zablokovať hromadenie vírusov.

ZDENůK URBAN

FOTO - WAYNE WHIPPEN

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


4
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 368
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 16 047
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 723
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 522
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 397
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 175
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 517
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 457
SkryťZatvoriť reklamu