SME

Mikróby na "elektrickom kresle" vyrábajú z biomasy viac vodíka

Americkí odborníci zostrojili palivový článok, v ktorom elektricky stimulované mikróby bez potreby kyslíka priamo z biomasy produkujú štvornásobok vodíka ako pri bežnom kvasení.

Hong Liu (vľavo) a Bruce Logan nad novým palivovým článkom.


FOTO - GREG GRIECO


Hong Liu a Bruce Logan z Pennsylvánskej štátnej univerzity so Stephenom Grotom z firmy Ion Power (obe USA) nový článok opísali v online vydaní časopisu Environmental Science and Technology. Vodík v ňom možno vyrábať nielen z bežnej sacharidovej biomasy, ale takmer z hocakej biologicky degradovateľnej rozpustenej organickej látky, teda aj z odpadových vôd komunálneho, poľnohospodárskeho a priemyselného pôvodu. A súbežne ich čistiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Akokoľvek je to čudné, odpadových vôd nie je toľko, aby sa tento proces stal základom globálnej vodíkovej energetiky. Môže sa však stať významným doplnkovým zdrojom a navyše znížiť prevádzkové náklady čistiarní odpadových vôd.

SkryťVypnúť reklamu

Produkciu vodíka pri bežnom bakteriálnom kvasení v súčasnosti limituje "fermentačná bariéra". To znamená, že bez dodatočnej energie dokážu baktérie premeniť sacharidy iba na obmedzené množstvo vodíka a organické koncové produkty, ako sú kyseliny octová a maslová. No spomenutú bariéru možno preskočiť malou elektrickou stimuláciou baktérií (napätím iba 0,25 voltu - na porovnanie batéria pre mobil zvyčajne dodáva 6 voltov). Koncové produkty sa tak môžu premeniť na oxid uhličitý - a čo je hlavné - na ďalší vodík.

Bádatelia použili v zásade ten istý mikrobiálny palivový článok, ktorý vyvinuli pre čistenie vody a výrobu elektriny. Na produkciu vodíka ho upravili tak, že zabránili prístupu kyslíka a dodali neveľké množstvo elektriny. Nový pozoruhodný článok nazvali BEAMR (BioElectrochemically-Assisted Microbial Reactor). Spotrebúva iba asi desatinu elektriny potrebnej na výrobu vodíka elektrolýzou vody. Dokazuje, že palivový vodík, trebárs pre ekologicky čistú dopravu, možno efektívne získavať z obnoviteľných zdrojov. (urb)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 2
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


4
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu