SME
Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

Mikróby na "elektrickom kresle" vyrábajú z biomasy viac vodíka

Americkí odborníci zostrojili palivový článok, v ktorom elektricky stimulované mikróby bez potreby kyslíka priamo z biomasy produkujú štvornásobok vodíka ako pri bežnom kvasení.

Hong Liu (vľavo) a Bruce Logan nad novým palivovým článkom.

FOTO - GREG GRIECO

Hong Liu a Bruce Logan z Pennsylvánskej štátnej univerzity so Stephenom Grotom z firmy Ion Power (obe USA) nový článok opísali v online vydaní časopisu Environmental Science and Technology. Vodík v ňom možno vyrábať nielen z bežnej sacharidovej biomasy, ale takmer z hocakej biologicky degradovateľnej rozpustenej organickej látky, teda aj z odpadových vôd komunálneho, poľnohospodárskeho a priemyselného pôvodu. A súbežne ich čistiť.

Akokoľvek je to čudné, odpadových vôd nie je toľko, aby sa tento proces stal základom globálnej vodíkovej energetiky. Môže sa však stať významným doplnkovým zdrojom a navyše znížiť prevádzkové náklady čistiarní odpadových vôd.

Produkciu vodíka pri bežnom bakteriálnom kvasení v súčasnosti limituje "fermentačná bariéra". To znamená, že bez dodatočnej energie dokážu baktérie premeniť sacharidy iba na obmedzené množstvo vodíka a organické koncové produkty, ako sú kyseliny octová a maslová. No spomenutú bariéru možno preskočiť malou elektrickou stimuláciou baktérií (napätím iba 0,25 voltu - na porovnanie batéria pre mobil zvyčajne dodáva 6 voltov). Koncové produkty sa tak môžu premeniť na oxid uhličitý - a čo je hlavné - na ďalší vodík.

Bádatelia použili v zásade ten istý mikrobiálny palivový článok, ktorý vyvinuli pre čistenie vody a výrobu elektriny. Na produkciu vodíka ho upravili tak, že zabránili prístupu kyslíka a dodali neveľké množstvo elektriny. Nový pozoruhodný článok nazvali BEAMR (BioElectrochemically-Assisted Microbial Reactor). Spotrebúva iba asi desatinu elektriny potrebnej na výrobu vodíka elektrolýzou vody. Dokazuje, že palivový vodík, trebárs pre ekologicky čistú dopravu, možno efektívne získavať z obnoviteľných zdrojov. (urb)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Od soboty sa ulice vyprázdnia.
Premiér Igor Matovič.

Koronavírus: Slovensko má ďalších 19 úmrtí, Oravu a Bardejov čaká plošné testovanie(minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 33 602. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 117 obetí.

Ilustračné foto
Dobré ráno

Dobré ráno: Špeciálny prokurátor Kováčik defacto skončil

Slovenská justícia sa otriasa v základoch.

Podcast Dobré Ráno.

Neprehliadnite tiež

Kanadsko-americký bývalý iluzionista James Randi, ktorý podstatnú časť kariéry strávil vyvracaním tvrdení o nadprirodzene, zomrel vo veku 92 rokov.

Dávne stopy naznačujú príbeh nebezpečnej púte

Stopy majú viac ako desaťtisíc rokov.

Umelecká predstava o putovaní ženy s batoľaťom cez územie, ktoré je dnes v Národnom parku White Sands. Jej stopy sa zachovali viac ako desaťtisíc rokov, vedci ich teraz podrobili detailnej analýze. KLIKNITE PRE ZVÄČŠENIE.