SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Mikróby na "elektrickom kresle" vyrábajú z biomasy viac vodíka

Americkí odborníci zostrojili palivový článok, v ktorom elektricky stimulované mikróby bez potreby kyslíka priamo z biomasy produkujú štvornásobok vodíka ako pri bežnom kvasení.

Hong Liu (vľavo) a Bruce Logan nad novým palivovým článkom.

FOTO - GREG GRIECO

Hong Liu a Bruce Logan z Pennsylvánskej štátnej univerzity so Stephenom Grotom z firmy Ion Power (obe USA) nový článok opísali v online vydaní časopisu Environmental Science and Technology. Vodík v ňom možno vyrábať nielen z bežnej sacharidovej biomasy, ale takmer z hocakej biologicky degradovateľnej rozpustenej organickej látky, teda aj z odpadových vôd komunálneho, poľnohospodárskeho a priemyselného pôvodu. A súbežne ich čistiť.

Akokoľvek je to čudné, odpadových vôd nie je toľko, aby sa tento proces stal základom globálnej vodíkovej energetiky. Môže sa však stať významným doplnkovým zdrojom a navyše znížiť prevádzkové náklady čistiarní odpadových vôd.

Produkciu vodíka pri bežnom bakteriálnom kvasení v súčasnosti limituje "fermentačná bariéra". To znamená, že bez dodatočnej energie dokážu baktérie premeniť sacharidy iba na obmedzené množstvo vodíka a organické koncové produkty, ako sú kyseliny octová a maslová. No spomenutú bariéru možno preskočiť malou elektrickou stimuláciou baktérií (napätím iba 0,25 voltu - na porovnanie batéria pre mobil zvyčajne dodáva 6 voltov). Koncové produkty sa tak môžu premeniť na oxid uhličitý - a čo je hlavné - na ďalší vodík.

Bádatelia použili v zásade ten istý mikrobiálny palivový článok, ktorý vyvinuli pre čistenie vody a výrobu elektriny. Na produkciu vodíka ho upravili tak, že zabránili prístupu kyslíka a dodali neveľké množstvo elektriny. Nový pozoruhodný článok nazvali BEAMR (BioElectrochemically-Assisted Microbial Reactor). Spotrebúva iba asi desatinu elektriny potrebnej na výrobu vodíka elektrolýzou vody. Dokazuje, že palivový vodík, trebárs pre ekologicky čistú dopravu, možno efektívne získavať z obnoviteľných zdrojov. (urb)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kto prekonal covid, testovaniu sa vyhne. Nemusí to byť zadarmo

Vzor potvrdenia zverejnil Úrad verejného zdravotníctva.

Ilustračná snímka.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako Sulík s Remišovou zle zapli gombík

Didaktická príručka pre budúcich členov koalícií.

Peter Tkačenko
Ilustračná fotografia.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Čo nám ostáva, keď Fico slintá po moci a vláda sa háda?

Ťažko sa rozlišuje, ktoré rozhodnutie chráni životy a ktoré zneužíva dôveru.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Neprehliadnite tiež

Petržalský domov seniorov v Bratislave počas začatia očkovania zamestnancov a klientov v zariadeniach sociálnych služieb (ZSS) na prevenciu ochorenia COVID-19.
Podcast Klik

Klik: Ako vás na internete sledujú a čo s tým robiť

Čo všetko sa o vás môžu na internete dozvedieť.

Podcast Klik.

Rok 2020 bol jeden z najteplejších. Nepotreboval ani pomoc

Musíme sa pripraviť na ďalšie rekordy.

Rok 2020 sa začal nezvyčajne silným obdobím požiarov v Austrálii.