Na snímke NASA a ESA z HST z februára 2005 je hviezda V838 Monocerotis vzdialená 20 000 svetelných rokov na okraji Mliečnej cesty. HST odhalil dramatické zmeny v žiare okolitých oblakov prachu. Efekt zvaný svetelné echo ukázal doteraz nepozorované prachové obrazce potom, ako sa hviezda na niekoľko týždňov začiatkom roka 2002 náhle zjasnila. Žiara medzihviezdneho prachu pochádza z červeného nadobra v strede snímky, ktorý pred troma rokmi vydal silný záblesk podobný rozsvieteniu žiarovky v tmavej izbe. Prach obklopujúci hviezdu V838 z nej mohol byť vyvrhnutý počas predchádzajúcej explózie, podobnej tej z roku 2002. FOTO - TASR/AP |
a zemskou atmosférou. Posádka v zložení Loren J. Shriver, Charles F. Bolden Jr., Steven A. Hawley, Bruce McCandless II a Kathryn D. Sullivanová sa z úspešnej misie vrátila 29. apríla. Od 25. apríla poslal HST na Zem ohromné množstvo informácií, z ktorých vzniklo na 750-tisíc bezprecedentných fotografií, ktoré priblížili laikom i odborníkom neskutočnú pestrosť a rozmanitosť vesmíru a dokázali zmapovať úplné začiatky jeho vzniku.
Jedným z posledných objavov HST je systém asteroidov v Galaxii podobný nášmu, ktorý obieha okolo približne rovnako veľkej hviezdy, ako je Slnko. Umožňuje nový pohľad do vývoja planetárnych systémov a hľadania planét, podobných Zemi.
V roku 2002 zachytili HST astronauti z raketoplánu Columbia a inštalovali na ňom nové slnečné panely a kameru. Odvtedy sa začala nová éra výskumu kozmu, pretože pozorovacia schopnosť teleskopu sa zvýšila až 10-krát.
Bez ďalších opráv vydrží HST maximálne do roku 2007. Budúci šéf NASA Michael Griffin však po tom, čo ho do funkcie schváli senát, hodlá obnoviť technickú údržbu HST. Obnoví sa aj program letov raketoplánov, zrušený po tragickej havárii Columbie vo februári 2003.
(ač)