SME

Sociálnym sieťam kradnú citlivé dáta. Šesť najväčších únikov

Milióny užívateľov rôznych webových služieb sa v roku 2016 dozvedeli o svojom ohrození.

Yahoo zažilo najväčší únik dát v histórii. V ohrození je až 500-miliónov užívateľov.Yahoo zažilo najväčší únik dát v histórii. V ohrození je až 500-miliónov užívateľov. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Rok 2016 a najmä letné mesiace boli bohaté na správy o odhalených útokoch rôznych väčších firiem. Citlivé údaje o užívateľoch síce unikli internetovým službám MySpace, LinkedIn, Twitteru a Tumblr už dávnejšie. Hackeri sa ich však rozhodli predávať až teraz.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj keď sa predvčerom sa kalendárne leto oficiálne skončilo, prvý jesenný deň sa však tiež niesol v znamení úniku dát. V roku 2014 ukradli hackeri z webu Yahoo údaje až o 500 miliónoch užívateľov, oznámili na blogu spoločnosti.

Ide tak zatiaľ o najväčší útok v histórii internetovej bezpečnosti. O dáta však užívatelia v posledných rokoch prišli aj pri mnohých iných útokoch.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Yahoo potvrdilo únik viac ako 500 miliónov hesiel. Skontrolujte si to svoje Čítajte 

MySpace – 360 miliónov užívateľov

Presný dátum útoku na kedysi populárnu sieť nepoznáme. Únik dát sa prevalil až v máji 2016, keď ich ruský hacker s menom Peace ponúkal na predaj cez webstránku čierneho trhu.

Dáta obsahovali viac ako 420-miliónov hesiel a skoro 360-miliónov emailových adries. Útoky sa zrejme odohrali medzi rokmi 2000 a 2010. Naznačila to analýza hesiel, ktoré väčšinou odkazovali na basketbalistu Michaela Jordana a kapelu Blink -182.

LinkedIn – 165 miliónov užívateľov

Aj ukradnuté dáta z sociálnej siete LinkedIn zostali bez povšimnutia niekoľko rokov po útoku. Pôvodne si ľudia mysleli, že uniklo zhruba 6,5 milióna hesiel bez emailových adries.

Útok sa odohral v roku 2012, no až v máji 2016 sa verejnosť dozvedela skutočný počet poškodených užívateľov - 165 miliónov. Hackeri dáta predávali cez čierny trh za päť bitcoinov (zhruba 2700 eur).

SkryťVypnúť reklamu

Adobe – 153 miliónov užívateľov

Dáta ukradli hackeri v roku 2013. Obsahovali informácie o identite užívateľov, užívateľské meno, email a šifrované heslá.

Šifrovanie však bolo veľmi slabé a takmer okamžite ich hackeri premenili na čistý text. Dáta dokonca obsahovali aj nápovedy k heslám, čo odšifrovanie ešte zľahčilo a Adobe za to veľmi kritizovali.

Badoo – 112 miliónov užívateľov

Toto leto sa na čiernom trhu objavili aj dáta o užívateľoch zoznamovacej webovej služby Badoo. Obsahovali emailové adresy, mená, dátumy narodenia a šifrované heslá.

Pravosť dát sa však nedala plne dokázať, tento útok sa preto zatiaľ považuje za neoverený.

VKontakte – 100-miliónov užívateľov

Ruská sociálna sieť vo veľkom inšpirovaná Facebookom zažila útok niekedy okolo roku 2012. Na čiernom trhu sa dáta objavili tiež až v júni 2016.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako ich predával hacker Peace. Podľa hovorcu VKontakte však ukradli staré dáta a obsahovali heslá a prihlasovacie mená, ktoré sa už nepoužívali.

Web Motherboard však pri sto náhodne vybraných dátach zistil, že 92 z nich patrí účtom, ktoré sa stále používajú.

DropBox – 69 miliónov užívateľov

Podobný scenár ako pri predošlých únikoch zažilo aj obľúbené webové úložisko. Dáta ukradli ešte v polovici roku 2012, na čiernom trhu sa objavili až v roku 2016.

Spoločnosť vyžiadala od ohrozených užívateľov okamžitú zmenu hesla.

Prečítajte si tiež: Hackeri ukradli dáta z Dropboxu. Zistite, či ste v ohrození Čítajte 

Hlavný zdroj: Have I been Pwned

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu