SME
Piatok, 12. august, 2022 | Meniny má Darina

Zistite, či k vašim účtom nemá prístup niekto cudzí

Tipy, ako zvýšiť bezpečnosť účtov.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: UNSPLASH/CC)

BRATISLAVA. Na čiernom trhu internetu kolujú v posledných rokoch viaceré databázy osobných údajov. Úniky dát zasiahli rôzne sociálne siete či služby.

Dohromady sa hackerom podarilo získať prístupy k stovkám miliónom účtov. Pri niektorých nemuseli mať ani prístup ku konkrétnej databáze používateľov, stačilo im vyskúšať, či niekto nepoužíva podobné heslá pri všetkých online účtoch.

Webový nástroj

Ak si chcete overiť, či sa hackeri dostali aj k údajom od vášho účtu, existuje na to jednoduchý nástroj.

Súvisiaci článok Oborník na hackerov: Hlúpa chyba môže stáť milióny Čítajte 

Kliknite na tento odkaz, ktorý vás presmeruje na stránku Have I Been Pwned. Pwn je slangová verzia anglického slova own (vlastniť), ktorou sa v digitálnom svete označuje prevzatie kontroly.

SkryťVypnúť reklamu

Služba zistí, či sa niekomu podarilo získať prístup k niektorému z vašich účtov. Ukáže aj rozsah úniku a odporučí vám zmenu hesla. Stačí, ak do vyhľadávacieho poľa na stránke zadáte svoju emailovú adresu alebo používateľské meno.

My sme skúsili zadať emailovú adresu registrovanú na doméne Yahoo a dozvedeli sme sa, že sa k nej hackeri dostali po útoku na sociálnu sieť Tumblr v roku 2013.

Ak sú vaše dáta zatiaľ v bezpečí, môžete si nastaviť, že vás na prípadný únik hneď upozornia. Pod vyhľadávacím oknom kliknite na položku "Notify me when I get pwned".

Hacknutý profil sa dá rozpoznať viacerými spôsobmi - od nečakaných zmien v osobných údajoch až po úplne zablokovanie účtu.

Ak sa vám zdá, že s vaším účtom sa deje čosi podozrivé - napríklad sa vám objavili zvláštne statusy alebo správy, ktoré ste vy neposlali - môžete si preveriť podozrivú aktivitu na každom konte služby, ktorú využívate:

SkryťVypnúť reklamu

Gmail: Ako zistiť, či vám niekto napadol účet

 • Otvorte si vašu elektronickú poštu Gmail v internetovom prehliadači.
 • Vpravo dolu nájdite položku Posledná aktivita účtu a kliknite na Podrobnosti. Ak máte v schránke veľa správ, musíte sa dostať úplne dolu, kým položku nájdete.
 • Zobrazí sa vám vyskakovacie okno s nedávnou aktivitou - ukazujú záznamy o zariadení, krajine až po dátum a čas prístupu.
 • Ak v zozname vidíte niečo zvláštne - napríklad krajinu, v ktorej ste nikdy neboli, je šanca, že niekto má k vášmu účtu prístup.
 • V tom prípade kliknite na tlačidlo Odhlásiť sa zo všetkých webových relácií nad tabuľkou. Takto odhlásite z vášho Gmailu všetkých okrem seba a rýchlo si môžete zmeniť heslo.

Po zmene hesla sa vráťte do okna s elektronickou poštou. Kliknite na ikonu svojho účtu vpravo hore a vyberte tlačidlo Účet Google. Potom vyberte vľavo položku Zabezpečenie. Tu si môžete nanovo nastaviť ochranu svojho účtu.

SkryťVypnúť reklamu

Facebook: Ako zistiť, či niekto získal prístup k vášmu účtu

 • Prihláste sa na facebook v internetovom prehliadači, kliknite na ikonu šípky vpravo hore a vyberte Nastavenia.
 • V paneli vľavo vyberte položku Zabezpečenie a prihlasovanie.
 • V časti Kde ste prihlásený si môžete pozrieť, aké zariadenie a z ktorej krajiny má k vášmu účtu prístup.
 • Ak vidíte, že niektoré z uvedených zariadení vám nepatrí, kliknite na Odhlásiť sa zo všetkých relácií nižšie a rýchlo si zmeňte heslo.

Ak chcete mať v budúcnosti prehľad o tom, kto sa prihlasuje k vášmu účtu, nájdite nižšie na karte Zabezpečenie a prihlasovanie položku Nastavenie doplnkového zabezpečenia a zapnite si upozornenia na neidentifikované prihlásenia.

Instagram: Kto je prihlásený k vášmu účtu

 • Otvorte aplikáciu na smartfóne, ťuknite na tri čiarky vpravo hore a vyberte Nastavenia úplne dolu.
 • Vyberte Zabezpečenie a potom položku Aktivita prihlasovania.
 • Na displeji sa zobrazia miesta a zaradenia, s ktorými ste sa prihlásili do svojho účtu. Ak sa vám zdá niektoré prihlásenie zvláštne, kliknite na tri bodky vedľa neho a vyberte možnosť Odhlásiť sa. Následne si zmeňte si heslo.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu