BRATISLAVA. Prečo majú ľudia tak veľký odpor a strach z pavúkov? Jedným z dôvodov môže byť ich nie príliš sympatický vzhľad - príliš veľa článkovitých nožičiek, veľké oči a chlpaté telá.
Vedeckejšou odpoveďou je, že strach z pavúkov je vrodený. Ukázala to štúdia z odborného časopisu Evolution and Human Behavior. Pavúky nás sprevádzali počas evolúcie a ľudia si preto vytrénovali istý podvedomý mechanizmus, ktorý je na tieto osemnohé tvory veľmi citlivý.
Teraz majú niektorí ľudia, ďalší dôvod k odporu voči pavúkom - ich sexuálne praktiky. U niektorých druhov je totiž rozšírený takzvaný post-koitálny kanibalizmus. Inými slovami, samičky po sexe samcov preventívne zjedia - je to pre ne celkom dobrá záruka monogamie.

Podľa nového výskumu zo žurnálu Biology Letters si však samci čiernej vdovy našli spôsob, ako sa zjedeniu vyhnúť. Na párenie si vyberajú mladé samičky, ktoré majú len pár dní pred dosiahnutím pohlavnej zrelosti.
Menšie samičky majú menšiu šancu zožrať dospelých samčekov. Toto správanie vedci objavili v laboratóriu, ale aj u jedincov žijúcich v prírode.
Samček mladšej partnerke pri párení prehryzne brušnú dutinu, aby sa dostal k práve vyvinutým orgánom, kde sa ukladajú spermie. Dokážu tu prežiť až týždeň a keď samička dospeje, oplodnia vajíčka. Samci majú nielen vyššiu šancu prežiť a ďalej sa páriť, ale zabezpečia si, že potomkovia budú ich – zvyčajne samičku oplodnia spermie prvého pavúka, s ktorým sa spári.
Približne tretina preskúmaných nevyspelých samičiek mala prehryznuté brušné dutiny. Vedci predpokladajú, že toto správanie sa objavuje aj u iných druhov bezstavovcov.
DOI: 10.1016/j.evolhumbehav.2014.08.004
DOI: 10.1098/rsbl.2016.0516