SME

Kliešte rozšírili smrteľnú chorobu aj do západnej Európy

V Španielsku zaznamenali prvé dva prípady Krymsko-konžskej hemoragickej horúčky.

Kliešť z rodu Hyalomma.Kliešť z rodu Hyalomma. (Zdroj: WIKIMEDIA/CC)

MADRID, BRATISLAVA. Ak plánujete cestovať do Španielska, pre istotu si oblečte dlhé nohavice, tričko s dlhým rukávom a nezabudnite si zbaliť aj repelent.

Minulý mesiac tam zachytili prvé dva prípady smrteľnej choroby, ktorú prenášajú kliešte. Krymsko-konžská hemoragická horúčka (CCHF) spôsobuje hnačku, zvracanie a krvácanie. Pre tridsať percent pacientov je do dvoch týždňov smrteľná a neexistuje proti nej žiadna vakcína.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozširujú ju kliešte rodu Hyalomma, ktoré zvyčajne parazitujú na dobytku v Číne, na Blízkom východe, v Afrike a na Balkáne. Až teraz sa CCHF prvýkrát objavila aj v západnej časti Európy.

SkryťVypnúť reklamu

Vírus sa nakazil turistu v provincii Ávila, odkiaľ prešiel na zdravotnú sestru, ktorá ho ošetrovala a prišla do kontaktu s jeho krvou. Kým 62-ročný muž zomrel, zdravotná sestra sa pomaly zotavuje.

Choroba sa totiž môže šíriť aj prostredníctvom telesných tekutín, v najväčšom ohrození sú hlavne tí, ktorí pracujú s dobytkom. Práve hospodárske zvieratá sú hlavnými obeťami kliešťov a môžu sa dostať do kontaktu s ich nakazenou krvou.

Riziko nákazy tak nie je pre bežných turistov príliš vysoké. CCHF sa zvykne šíriť iba lokálne a podľa správy Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) sa na hranici Španielska s Portugalskom objavila už pred niekoľkými rokmi. Priniesli ju tam zrejme kliešte, ktoré sa na do Európy dostali na sťahovavých vtákoch.

SkryťVypnúť reklamu

"Vírus bol v týchto oblastiach už od roku 2010, ale máme iba jeden prípad rozšírenia za päť rokov, takže ide o vzácnu udalosť," povedal časopisu New Scientist Herve Zeller z ECDC, ktorý pre istotu turistom radi zahaliť čo najväčšiu časť kože pri cestovaní.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
Ilustračná fotografia.

Išlo o rituál kosmesis.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu