LONDÝN, BRATISLAVA. Je to technológia, ktorá nadobro nahradila myš v mobilných zariadeniach. Intuitívne ťuknete prstom na displej mobilu a spustí sa úloha, ktorú potrebujete vykonať. Hoci sme si na toto ovládanie zvykli, presnosťou výrazne zaostáva za myšou.
Nie je to spôsobené iba tým, že naše prsty sú oveľa hrubšie ako špička kurzora myši. Kapacitné snímače z oxidu india majú oveľa horšie rozlíšenie ako displej, na ktorom sú navrstvené. Rastre, v ktorom sú vyrobené sú vo veľkej nerovnováhe.
Akademici z University of Sussex však vyvinuli nový materiál, vďaka ktorému bude možné dotykové snímače spresniť na úroveň jednotlivých obrazových bodov. Vedci dokonca hovoria o spresnení na úrovni subpixelov, ktoré modrým, červeným a zeleným svetlom vytvárajú jednotlivé farebné body.
Pri svojom vývoji používajú nanomateriál na báze striebra, ktorým možno snímať dotyk v najmenších štruktúrach. Akademici ho v minulosti využívali na zaznamenávanie zmeny skupenstva látok v uzavretých priestoroch.
V súčasnosti podľa magazínu Economic Times prebiehajú štúdie v spolupráci s priemyselnými firmami, ktoré chystajú technológiu pre vstup do života. Jej prednosťou je jednoduchšia výroba a nižšia energetická náročnosť v porovnaní s dnešným štandardom.
Hoci je materiálov pre snímanie dotyku veľa, v displejoch sú použiteľné iba tie, ktoré neblokujú prestup svetla.