BRATISLAVA. Modré džíny sú dnes úplne bežnou súčasťou šatníkov po celom svete. Svoju špecifickú farbu už čoraz častejšie získavajú syntetickými indigovými farbivami.
Pôvodne sa však oblečenie farbilo výťažkom z rastlín rodu Indigofera, ktorých listy majú indigový odtieň. V minulosti boli tieto indigovníky cenenou komoditou, ktoré dávali oblečeniu farebnosť a nádych luxusu.
Používali ich dokonca aj pôvodní obyvatelia Peru pred viac ako 6000 rokmi. Odhalila to analýza dobre zachovaných textílií z púštnej oblasti Huaca Prieta. Výsledky opisuje štúdia v žurnále Science Advances.

Tamojší obyvatelia tak museli poznať vyspelé postupy výroby textilu. Rastlinu museli najskôr fermentovať, čím získali žltkastú tekutinu. Keď ju zriedili vodou a ponorili do nej oblečenie, museli ho najskôr nechať na vzduchu zoxidovať, aby získali žiadanú modrú farbu.
Ide o najstarší známy nález využitia indiga na farbenie bavlny. Podľa hlavného autora štúdie Jefferyho Splitstosera by sme bez prínosu starých Juhoameričanov dnes možno ani nepoznali obľúbené modré nohavice z rifľoviny.
"Niektoré z najdôležitejších technologických úspechov sveta sa vyvinuli v Novom svete," hovorí v tlačovej správe Univerzity Georga Washingtona. "Mnoho ľudí ani nepozná technologické príspevky pôvodných Američanov, možno preto, že sa pri dobývaní nahradili európskymi systémami."