Technologickí nadšenci nemajú ľahký život. Najmodernejšie technológie nie sú vôbec lacné a v úplných začiatkoch ich života sa musia pripraviť na množstvo problémov a obmedzení.
Tvrdenie platí aj pre nastupujúci trend virtuálnej reality (VR) – dostupných je len pár produktov, ku ktorým si navyše musíte zaobstarať aj adekvátny počítač. Vysoké nároky na hardvér majú hlavne graficky prémiové hry.
Prečo nemôže byť VR počítač lacný?
Prezreli sme súčasnú ponuku hardvéru a poskladali počítač, s ktorým sa bez problémov zahráte všetky dostupné hry pre virtuálnu realitu. A aj keď sme náklady optimalizovali, výsledná suma vás pravdepodobne nepoteší. Dôvod je jednoduchý a porovnateľný so zvýšením nárokov pre hranie v 4K rozlíšení alebo v 3D stereoskopickom móde.
Virtuálna realita potrebuje vysoké rozlíšenie a hardvér, ktorý zvládne v optimálnom prípade vykresliť aspoň 90 snímok za sekundu. Akonáhle klesne rýchlosť zobrazenia pod frekvenciu použitých displejov, hrozí riziko, že hráčovi príde jednoducho zle.
Najväčšiu časť rozpočtu preto zhltne dvojica procesor a grafická karta. Pri týchto dvoch komponentoch nesmiete robiť zbytočné kompromisy, pretože sú kľúčové pre celkový výkon. Radšej treba oželieť úchvatne veľkú a vysvietenú skrinku, ako poriadny procesor.
Minimálne systémové požiadavky vybranej VR helmy preto berte ako skutočné minimum, ku ktorému nie je dobré sa približovať. Napríklad HTC Vive si podľa papierov vystačí s operačnou pamäťou o kapacite 4 gigabajty.
Pri prvom spustení VR hry by ste s tak malou kapacitou mali veľký problém, teda ak by ste hru vôbec rozbehali. Ako skutočné minimum preto odporúčame aspoň 8 gigabajtov, pri súčasných cenách pamäť ešte pokojne zdvojnásobte.
Rovnaké odporúčanie platí aj pre pamäť grafickej karty. S dvoma gigabajtami rýchlo narazíte na limity celej zostavy, kupujte preto model s minimálne štyrmi až ôsmimi gigabajtami.

Procesor – Intel Core i7-6700 za 320 eur

Štyri procesorové jadrá, osem súčasne spracovaných vlákien a maximálna frekvencia 4 GHz. Plnohodnotné „štvorjadro“ od Intelu je jeden z najdrahších komponentov v našej zostave.
Pri hľadaní rozumnejšej ceny ho môžete nahradiť mierne pomalším modelom Intel Core i5-6500, stojí o rovnú stovku menej.
Obidva procesory zvládnu všetky súčasné hry, ten výkonnejší z nich odporúčame pre prípad, ak si k počítaču kúpite aj 4K monitor.
Na hocičo horšie ako Intel Core i5 ale zabudnite, rôzne dvojjadrové alternatívy a lacné Pentiá by celú zostavu výrazne brzdili.
Základná doska – Gigabyte Z170X Ultra Gaming za 168 eur

Je ľahké podľahnúť výrobcom základných dosiek a kúpiť predražený model, ktorého funkcie nikdy poriadne nevyužijete.
Platí tu jednoduché pravidlo – základná doska nesmie byť drahšia ako procesor. V našom prípade stojí zhruba polovicu a je skutočne dobrá.