ČCHENG-TU, BRATISLAVA. Každý kto dral školské lavice vie o čom je reč. Ak učiteľ svojim výkladom zaujme, všetky novinky sa ľahko vryjú do pamäti. Keď sa však prednáška zmení na nudný maratón nezáživných informácií, akoby hrach na stenu hádzal.
Profesor Wei Xiaoyong zo Sečuánskej univerzity používa na svojich hodinách expertný systém, ktorý sleduje tváre poslucháčov. Ak počítač zistí, že sa tvária znudene, upozorní profesora, aby zmenil taktiku výkladu, alebo spomalil tempo nových informácií.
Systém podľa magazínu Engadget využíva štandardné technológie, aké dnes môžeme vidieť vo fotoaparátoch či softvéroch pre triedenie fotografií. Hoci je oveľa ťažšie odlíšiť znudenú tvár od nadšenej, funguje to rovnako ako detekcia úsmevu. Softvér vyhodnocuje biometrické body tváre, aby z nich vyčítal emotívnu pózu.
Sadu technológií, ktoré sa tvárami a emóciami zaoberajú pred časom sprístupnil odbornej verejnosti Microsoft pre ich vlastné projekty. Hoci analýza prebieha v cloude, funkcie môže vo svojich softvéroch a aplikáciách použiť ktokoľvek.
Sledovať emócie a reagovať na ne je prirodzenou schopnosťou ľudí. Ak však počítač dokáže pomôcť vo chvíľach, keď školiteľ stojí chrbtom ku svojim študentom, je to pomoc, ktorá sa počíta.
Wei Xiaoyong, ktorý študentov vyučuje technológie, vyvinul pomocníka na to, aby zdokonalil svoje učiteľské schopnosti.