Najprv dajú počítačom zložité zdrojové kódy o základných fyzikálnych vlastnostiach a popíšu mu z čoho je zložený vesmír. Nezabudnú na plynný vodík a tmavú hmotu. Počítače potom urobia simuláciu, ktorá dokáže odhaliť, ako vznikal vesmír a jednotlivé objekty v ňom. Jeden počítač by ju robil až 80 rokov.
Tentoraz vedci skúmali vznik Mliečnej cesty. Nová simulácia im pomohla odhaliť aj to, prečo sa v okolí našej galaxie nenachádzajú tisícky malých galaxií tak, ako predpovedali doterajšie modely. Objavili sme ich len tridsať.
Doteraz si vedci mysleli, že je to preto, že dobre nerozumieme tmavej hmote. V skutočnosti však pri simuláciách zabudli na niečo úplne iné – hviezdne explózie. Ukazuje to nová štúdia, ktorú uverejnili v odbornom časopise Astrophysical Journal Letters.
Supernovy, výbuchy masívnych hviezd, výrazne vplývajú na svoje okolie. Pri explózii sa tvoria vetry, ktoré dramaticky ovplyvňujú trpaslíčie galaxie – odfúknu z nej hviezdy aj plyny a malá galaxia sa nemôže ďalej vyvíjať, vysvetľuje v tlačovej správe Kalifornskej technickej univerzity vedúci výskumu Andrew Wetzel.
Kým dokončili rozsiahlu simuláciu, prešlo 700-tisíc jednotiek času centrálnej procesorovej jednotky – merajú sa v sekundách. Na výpočet použili až 2000 počítačov. Keby mal výpočet robiť iba jeden počítač, trvalo by mu to až 80 rokov.