SME

Google naučil robota udržať rovnováhu na úzkej hrane

Je to kyvadlový tanec, pri ktorom záleží iba na stotinách sekúnd, ktoré rozhodnú o tom, či sa rovnováha zachová alebo nie.

Načítavam video...

SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Je to výzva, s ktorou sa vývojári robotov pasujú od nepamäti. Naučiť ich udržať rovnováhu na nohách nie je jednoduché, hoci človeku sa zdá, že dieťa sa tejto zručnosti naučí skutočne rýchlo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Firma Boston Dynamics už niekoľkokrát ukázala, že sa jej darí vyvíjať technológie tak, aby bol robot schopný pohybovať sa v priestore. Predviedli jeho postup v interiéri plnom prekážok, ukázali ako dokáže prechádzať lesom, predstavili svoje úspechy pri riešení kolíznych situácií.

Teraz podľa magazínu Engadget prichádzajú konštruktéri s novou ukážkou, pri ktorej by aj nejeden človek mal čo robiť, aby zotrval v bezpečnej rovnováhe. Humanoidný robot menom Atlas balansuje na hrane 2-centimetrovej preglejky. Hoci je v porovnaní s človekom s pevnou nášľapnou plochou nohy vo výhode, predsa len má čo robiť, aby udržal svoje mechanické telo bez pádu.

SkryťVypnúť reklamu

Roboti čelia obmedzeniam, vinou ktorých sú i jednoduché úkony pre ne náročné. Hoci im konštruktéri dávajú ľudský tvar a podobu, hmota je v nich uložená v úplne odlišnom rozložení, ktoré posúva ťažisko smerom nahor.

Veľkou výzvou je aj naučiť ich uchopiť do robotických rúk a prstov veci najrôznejších tvarov, štruktúr a konzistencií. Čo ľudská ruka s obrovským citom a zručnosťou zvláda dokonale, stroje riešia s veľkými ťažkosťami.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Spectrum

Spectrum bol prvou orbitálnou raketou vypustenou z kontinentálnej Európy.


TASR
Čiastočné zatmenie slnka v Gdansku.

Zatmenie na Slovensku nastalo cez obed.


TASR a 1 ďalší 2
Umelecká predstava o tom, ako mohol vyzerať veľmi skorý vesmír (mladší ako 1000 miliónov rokov), keď premieňal prvotný vodík na nespočetné množstvo hviezd bezprecedentnou rýchlosťou.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


3
Káva má na ľudí rôzne účinky. Kedy a ako ju piť, aby ste využili vplyv na bdelosť čo najlepšie?

Kofeín začne účinkovať do 15 minút.


a 1 ďalší 17
SkryťZatvoriť reklamu