SME
Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

Surfujeme za internetovým umením

Experimentovať na dosiaľ nezmapovanej pôde a priblížiť sa "novému človeku", o to sa snaží rodiace sa internetové umenie. Občas z recesie, inokedy s vážnym záujmom umelci tvoria prvé elektronické diela. Tu je pohľad na najrozšírenejšie druhy internetového

Tvorba obrázkov z textových znakov (ASCII art) je najstaršou, ale dodnes najobľúbenejšou formou internetového umenia.

FOTO - asciiartgallery.com/objects/electronics/

Experimentovať na dosiaľ nezmapovanej pôde a priblížiť sa "novému človeku", o to sa snaží rodiace sa internetové umenie. Občas z recesie, inokedy s vážnym záujmom umelci tvoria prvé elektronické diela. Tu je pohľad na najrozšírenejšie druhy internetového umenia.

Umenie na 160 znakov

Za "SMS poéziu" možno považovať všetko, čo ste schopní zmestiť do stošesťdesiatich znakov jednej krátkej textovej správy. Prvým magazínom venujúcim sa tomuto žánru je One sixty (www.centrifugalforces.co.uk/onesixty01/pages/main.html ). V jeho online zbierke prevládajú básne spájajúce elektronický život s ľuďmi - vyjadrovanie citov cez mobil, internetové priateľstvá. Pre jazyk je zase príznačné skracovanie slov s úmyslom ušetriť miesto, napríklad 2U namiesto "to you". (Automat na generovanie slov jazyku smsiek nájdete na adrese www.transl8it.com.)

Spamová poézia (Spam poetry) by bežnému človeku mohla pripadať ako žart, v skutočnosti však môže (i nemusí) ísť o umenie majstrov. Návod na tvorbu: z titulkov nevyžiadanej pošty poskladajte báseň, snažte sa dosiahnuť čo najlepší význam, skúste však pritom použiť čo najmenej ne-emailových slov. Jednu z najplodnejších takto vzniknutých zbierok nájdete na adrese www.sperare.com/spam_poetry/blogger.html.

Obrázky z textu

ASCII art je zrejme najrozšírenejším druhom vizuálneho umenia internetu. Základom je 95 znakov ASCII kódovania, ktoré slúžia na vykresľovanie obrázkov. Tento druh umenia zohral najdôležitejšiu úlohu v najstarších dobách internetu, keď počítače nedokázali pracovať s grafikou, dnes je však stále umenie ASCII jedným z najobľúbenejších. Rôzne ukážky a odkazy na ďalšie zdroje ponúka Wikipedia (en.wikipedia.org/wiki/

Ascii_art). Pre vlastné amatérske účely môžete použiť niektorý z programov, ktoré dokážu grafické obrázky prerobiť do ASCII znakov. Jeden kvalitný nájdete na adrese http://reactor.reality-protocol.de/files/asciiart-0.4-en-beta.zip

Reklama ako umenie

Filozofiu internetových reklamných plôch využíva Banner Art - cieľom je prezentovať myšlienku na priestore, ktorý obmedzujú klasické reklamné formáty. Na stránke www.bannerart.org vás čaká zbierka približne dvoch stoviek prác zoradených podľa veľkosti a použitého formátu.

Z našich končín

Medzi najznámejšie elektronické pokusy o umenie v našich končinách patrí internetový román www.city.je českej autorky Markéty Bankovej. "Mojou predstavou bolo vytvoriť labyrint - knihu, v ktorej by mohol čitateľ blúdiť podľa ľubovôle obyčajným klikaním myši," hovorí autorka, ktorá priznáva že svoj zámer nesplnila na sto percent, no veľmi sa mu priblížila. "Napísala som knihu s 27 kapitolami, každá sa ďalej rozvetvuje - kliknutím myši rozhodnete, ktorou cestou sa dáte." Ak sa čitateľ zaujíma o niektorú časť podrobnejšie, stačí na ňu kliknúť. Autorka jednotlivé časti obohatila aj o animované prvky a hudbu, aby tým zvýraznila čitateľský pôžitok.

Ďalší, rýdzo slovenský pokus o internetové umenie sa na konci 90. rokov sústredil okolo internetového nadšenca Jara Filipa a e-mailovej diskusnej skupiny SME-L. Autori postupne pomocou e-mailov vytvorili 24-dielne surrealisticko-recesistické dramatické dielo s názvom "Sme alebo Nesme-l", ktoré, podľa Jara malo najmä "účinok liečebnej psychodrámy". Filip dokonca v položarte uvažoval o jeho javiskovom zinscenovaní na doskách Slovenského národného divadla. Keď v roku 2000 nečakane zomrel, ostatní členovia skupiny mu venovali posledný, dvadsiaty piaty diel hry, čím ju zároveň i ukončili. Jej celé znenie nájdete na adrese www.angelfire.com/ak/smetaksme/ . V rámci magazínu Sieťovka sa tiež objavila Filipova rubrika "Filipove obľúbené maily", ktorá takýmto spôsobom aktualizovala žáner listových útvarov mainstreamového umenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič.
Dobré ráno

Dobré ráno: Boj o moc, ambície a pomsta. Kauza STU

Čo sa to dialo na Slovenskej technickej univerzite.

Podcast Dobré Ráno.
Komentár Petra Schutza

Najsilnejšie protipandemické opatrenie je osobný lockdown

Zabudli povedať najdôležitejšiu informáciu.

Peter Schutz

Neprehliadnite tiež

Vedátorský podcast

Čo poháňa rozpínanie vesmíru? Vedci zvažujú rôzne možnosti

Tmavá energia je jedna z najväčších záhad vo fyzike.

Rôzne pohľady na kométu Čurjumov-Gerasimenko zo sondy Rosetta.

Kozmická loď nesúca robotické vozidlo je na polceste k Marsu

Vesmírna loď už od svojho štartu prekonala vzdialenosť 235,4 milióna kilometrov.

Z Mysu Canaveral v americkom štáte Florida odštartovalo vo štvrtok 30. júla 2020 k planéte Mars robotické vozidlo Perseverance.
Stroj Turek, ktorý vydávali za šahový automat, v skutočnosti sa v jeho vnútri skrýval človek, ktorý Turka riadil