BRATISLAVA. Príbeh sondy Philae začal na papieri v roku 1993. Spolu so satelitom Rosetta preletel viac ako desať rokov vesmírom ku kométe 67P/Čurjumov-Gerasimenko.
Zatiaľ čo Philae sa stihlo stratiť a znova nájsť, sonda Rosetta okolo kométy krúžil a pred pár dňami Európska vesmírna agentúra (ESA) zverejnila v časopise Nature jej nový objav– prvý jednoznačný nález pevnej organickej hmoty vo vesmíre.
Ide o veľmi komplexnú formu molekúl. Uhlík sa v nich mieša s ďalšími prvkami ako sodík, horčík, hliník, alebo železo. Podobné zloženie mali niektoré meteority, ktoré padli na Zem. V tomto prípade ale molekuly obsahujú oveľa väčšie množstvo vodíka.

„Analýzou sme našli uhlík v oveľa komplexnejšej forme, ako sme čakali. Zlúčenina je tak komplexná, že jej nedokážeme vymyslieť vhodné meno alebo vzorec,“ povedal v tlačovej správe ESA spoluautor štúdie Hervé Cottin.
Organickú hmotu už v plynnom skupenstve na kométe našiel aj Philae aj Rosetta. O pevnej organickej hmote existovali doteraz iba domnienky z predchádzajúcich misií – satelity leteli príliš rýchlo, čo komplikovalo ich skúmanie. Zachytiť vhodné zábery na analýzu sa podarilo až Rosette, ktorá okolo kométy 67P pomaly obieha.
Aj keď je náš prvý stret s pevnou organickou hmotou o niečo menej vzrušujúci, ako nám to prezentuje väčšina sci-fi filmov, stále sa jedná o veľký objav – kométy ako táto sú schopné na planétu priniesť prvky potrebné k vytvoreniu života.
DOI: 10.1038/nature19320