SME

V americkom Michigane pustia na cesty autá bez vodičov

V Michigane pustia na cesty autá bez šoférov v posádke. Zodpovednosť za premávku ponesú výrobcovia.

(Zdroj: AP Photo/Yong Teck Lim)

LANSING, BRATISLAVA. Vodiči už nebudú povinnou posádkou vozidiel. Stačí mať vo výbave palubný počítač s autopilotom. V americkom štáte Michigane sa rozhodli, že všetkým technologickým firmám a automobilkám umožnia vstúpiť na cesty bez tohto stresujúceho faktoru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prijatý návrh zákona počíta s tým, že autá budú súčasťou verejnej premávky s plnou zodpovednosťou ich výrobcov. Nech je vlastníkom alebo prevádzkovateľom automobilu ktokoľvek, všetky škody uhradí účastníkom nehody výrobca samotný.

Automobily budú mať podľa denníka Los Angeles Time okrem palubného počítača v zálohe jeden z dvoch bezpečnostných prvkov. Prvým je operátor na dispečingu, ktorý bude mať vzdialenú moc nad vozidlom. Či bude pozorne sledovať prevádzku auta v reálnom čase, alebo bude reagovať iba na výzvy softvéru záleží iba na firme samotnej.

SkryťVypnúť reklamu

Alternatívou je funkcia spomalenia a zastavenia, ktorú by spúšťal automobil v prípade nerozhodnej situácie, alebo by tento proces spustil niektorý z pasažierov. Cieľom je zabrániť kolíziám v situáciách, kedy sa im dá zabrániť.

Poslanci si od svojho prístupu sľubujú prílev investícií a rozvoj ekonomiky. Firmy dlhodobo hľadajú krajiny, v ktorých by svoje autonómne technológie mohli neobmedzene testovať na cestách, alebo ich komerčne ponúkať uzavretým skupinám používateľov.

Ako prvá pustila na cesty roboautá Nevada v roku 2011, následne sa pridala Kalifornia, Florida, Lousiana, Severná Dakota, Tenessee a Utah. Federálna vláda pobáda ďalšie krajiny, aby technológiám otvorili cestu na trh.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
Ilustračná fotografia.

Išlo o rituál kosmesis.


a 1 ďalší
Umelecká rekonštrukcia miesta trate na ostrove Skye v období strednej jury, ktorú vytvorili Tone Blakesley a Scott Reid z University of Edinburgh.

Dinosaurie stopy objavili v Škótsku.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu