LANSING, BRATISLAVA. Vodiči už nebudú povinnou posádkou vozidiel. Stačí mať vo výbave palubný počítač s autopilotom. V americkom štáte Michigane sa rozhodli, že všetkým technologickým firmám a automobilkám umožnia vstúpiť na cesty bez tohto stresujúceho faktoru.
Prijatý návrh zákona počíta s tým, že autá budú súčasťou verejnej premávky s plnou zodpovednosťou ich výrobcov. Nech je vlastníkom alebo prevádzkovateľom automobilu ktokoľvek, všetky škody uhradí účastníkom nehody výrobca samotný.
Automobily budú mať podľa denníka Los Angeles Time okrem palubného počítača v zálohe jeden z dvoch bezpečnostných prvkov. Prvým je operátor na dispečingu, ktorý bude mať vzdialenú moc nad vozidlom. Či bude pozorne sledovať prevádzku auta v reálnom čase, alebo bude reagovať iba na výzvy softvéru záleží iba na firme samotnej.
Alternatívou je funkcia spomalenia a zastavenia, ktorú by spúšťal automobil v prípade nerozhodnej situácie, alebo by tento proces spustil niektorý z pasažierov. Cieľom je zabrániť kolíziám v situáciách, kedy sa im dá zabrániť.
Poslanci si od svojho prístupu sľubujú prílev investícií a rozvoj ekonomiky. Firmy dlhodobo hľadajú krajiny, v ktorých by svoje autonómne technológie mohli neobmedzene testovať na cestách, alebo ich komerčne ponúkať uzavretým skupinám používateľov.
Ako prvá pustila na cesty roboautá Nevada v roku 2011, následne sa pridala Kalifornia, Florida, Lousiana, Severná Dakota, Tenessee a Utah. Federálna vláda pobáda ďalšie krajiny, aby technológiám otvorili cestu na trh.