BRATISLAVA. Lochnesskú príšeru vraj videlo veľa ľudí. Akékoľvek dôkazy o jej existencii sú však veľmi sporné – nekvalitné fotografie a spochybniteľné sonarové merania. Napriek tomu mnoho ľudí mýtu o obrovskej jazernej príšere stále verí.
Zabúdajú však, že vody na Zemi pred miliónmi rokov skutočne obývali veľké monštrá a boli omnoho hrozivejšie ako dnešné predstavy o Nessie. Fosíliu jednej z nich teraz odkryli v Národnom škótskom múzeu.
Príšeru Storr Lochs (slovo loch označuje v škótskej gaelčine jazero, alebo morskú zátoku), ako ju nazvali, objavili ešte v roku 1966 na jednej z pláží ostrova Skye. Ukrývala sa v prehistorickom kamennom sarkofágu.
Vedci preto postupovali veľmi opatrne a čakali na technológie, ktoré nepoškodia jemné pozostatky. Podarilo sa im to až v tomto roku a budú môcť zachovalú fosíli začať študovať.
V skutočnosti ide o fosíliu ichtyosaura – prehistorického plaza, ktorý kedysi obýval moria. Vymrel krátko pred dinosaurami. Príšera merala skoro štyri metre a mala dlhú hlavu so stovkami špicatých zubov. Živila sa rybami a žila asi pred 170 miliónmi rokov, približuje objav v tlačovej správe Edinburskej univerzity Steve Brusatte, ktorý fosíliu pomáhal odhaliť.
Objav pochádza z obdobia strednej jury, ktoré vedci ešte poriadne neprebádali. Nový objav im môže pomôcť odhaliť ako toto vzácne zviera vymrelo.
Loading
...
Loading
...