BERLÍN, BRATISLAVA. Zájdete do obchodu, kúpite si dron a keď si prelistujete priložený návod, môžete sa smelo pustiť do lietania. Desiatka európskych združení leteckých dopravcov žiada, aby začala EÚ regulovať tento doteraz voľný segment.
Organizácie sa odvolávajú na rizikové strety lietadiel s dronmi a incidenty, ktoré sa udiali v minulosti. Sú presvedčení o tom, že úrady by mali vypracovať smernice a pravidlá, ktoré by upravili používanie dronov.
Vyzývajú na povinné registrácie, ktoré už nejaký čas bežia v USA. Tam musia svoje lietajúce stroje zapísať cez internet do registra všetci, ktorí chcú prevádzkovať dron s hmotnosťou vyššou ako 250 gramov. Výnimku tvoria len drobné zariadenia, ktoré majú charakter kratochvíle pre deti. Cieľom registrácie a značenia dronov je ich identifikácia pri riešení sporov.

Organizácie podľa BBC hovoria aj o tom, že smernice by sa mali zaoberať aj odbornosťou pri pilotovaní dronov. Žiadajú, aby sa drony rozdelili do kategórií, pri ktorých budú musieť operátori skladať skúšky pre ich prevádzku.
Modely s GPS modulom a výškomerom, majú vybaviť nastaveniami, ktoré zamedzujú ich prevádzke v zakázaných oblastiach. Ide nielen o plochy vymedzené koordinátmi, ale aj zákaz presiahnutia maximálnej povolenej výšky letu.
Firmvéry dronov tieto funkcie ponúkajú už nejaký čas, EÚ by podľa organizácií mala spravovať databázu, ktorá by bola aktívna v každom zariadení predávanom na trhu.
Úrady sa zatiaľ k žiadosti nevyjadrili, isté však je že spoločenská diskusia zameraná na drony prebieha už dlhšiu dobu a tvorba potrebnej legislatívy je iba otázkou času.