SME

Antibakteriálne mydlá sú podvod. Sú ešte horšie ako tie bežné

V Amerike ich zakázali – nemajú žiadny špeciálny účinok a zvyšujú odolnosť baktérií.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: PIXABAY // CC)

BRATISLAVA. Americká správa potravín a liečiv (FDA) v piatok zakázala pultový predaj antibakteriálnych mydiel. Dôvod? Nie sú v ničom lepšie ako bežne mydlá a majú väčší dopad na životné prostredie.

tlačovom prehlásení, ktoré agentúra vydala sa hovorí, že „neexistujú žiadne vedecké dôkazy o tom, že by antibakteriálne mydlá boli efektívnejšie v ničení mikróbov ako bežné mydlo a voda. Našli sa dokonca dôkazy, že pri dlhodobom používaní môžu skôr škodiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O tom, či tieto mydlá skutočne fungujú tak, ako sa prezentujú, sa polemizuje už dlhšie. Mnohé výskumy sa jednoznačne zhodli, že ich používanie nemá pri bežnom používaní žiadnu výhodu.

SkryťVypnúť reklamu

Výskum publikovaný v roku 2015 v odbornom časopise Journal of Antimcrobial Chemotherapy porovnával bežné mydlá s tými, ktoré obsahujú triklozán - silné antibakteriálne činidlo. Experimenty robili v laboratóriu aj na ľudských rukách.

Rozdiel pri normálnom umývaní nebol žiadny. Laboratórne testy však ukázali efekt antibakteriálnych látok - kým sa však prejavil, prešlo deväť hodín, čo je na každodenné umývanie trochu priveľa.

Neefektívnosť síce nie je dôvod na zákaz, ale tieto mydlá zjavne spôsobujú viac škody než úžitku. Triklozán, ktorý sa nachádza v obrovskom množstve kozmetických a hygienických produktov, zvyšuje odolnosť baktérií, môže mať vplyv na hormonálne systémy živočíchov a zabíja riasy.

Spolu s triklozánom FDA zakázala ďalších devätnásť aktívnych látok. Aj keď sa nedokázalo, že by mohli tieto produkty škodiť pri krátkodobom používaní, preventívny zákaz týchto zbytočných mydiel nášmu zdraviu ublížiť nemôže.

SkryťVypnúť reklamu

DOI: 10.1093/jac/dkv275

DOI: 10.1093/jac/46.1.11

DOI: 10.1016/j.aquatox.2006.08.010

DOI: 10.1002/etc.5620210703

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu