SME

Vyplatí sa riskovať? Vlky či obyčajný hrach prekvapili vedcov

Správanie živočíchov formovala evolúcia, no riskovať vie aj obyčajný hrach.

Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

Vlky aj psy si mohli vybrať medzi potravou, ktorá ich nasýtila, no nechutila im, a šancou získať buď oveľa lepšiu stravu, alebo mať na obed kameň. Ako sa rozhodli?

Chceli by ste radšej mať sto eur, alebo riskovať a získať dvojnásobok, no s možnosťou, že odídete s prázdnym vreckom?

Ako dosvedčujú televízne vedomostné súťaže typu Riskuj alebo Taxík, obyčajný človek si radšej vyberie prvú možnosť, aby mal „svoje“ isté.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lepší vrabec v hrsti

Prečo ľudia majú vo všeobecnosti tendenciu vyhýbať sa riziku?

Vedci predpokladajú, že táto črta sa u nás vyvinula vďaka prirodzenému výberu: keď žijete na hranici existencie, tak ako naši vzdialení ľudskí predchodcovia, strata všetkých rezerv by pre vás mohla byť katastrofálna, zatiaľ čo pridať k nim ešte niečo navyše, nie je oproti normálu zasa taký priepastný rozdiel.

Preto evolúcia velí – povedané ľudovou rečou - uprednostniť vrabca v hrsti pred holubom na streche. Evolučná hypotéza o rizikovom správaní teraz dostala nečakanú podporu od vlkov a psov.

Experiment, pri ktorom vedci skúmali reakcie vlkov a psov pri získavaní potravy, je v danej oblasti jedným z priekopníckych. Za zmienku stojí, že ho robili Rakúšania, ktorí zrejme na chrbte cítili pohľad slávneho viedenského biológa a mysliteľa, nositeľa Nobelovej ceny Konrada Lorenza, považovaného za jedného zo zakladateľov etológie (vedy o správaní zvierat).

V štúdii v časopise Frontiers in Psychology porovnávali sklon riskovať pri získavaní potravy medzi vlkmi a psami, ktoré vyrastali v rovnakých podmienkach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Zistili sme, že vlky uprednostňujú riskantné správanie v oveľa vyššej miere ako psy,“ vysvetľuje prvá autorka štúdie Sarah Marshall-Pesciniová z rakúskej Veterinárnej univerzity vo Viedni a Výskumného strediska vlkov v Ernstbrunne, kde sa špecializujú na štúdium rozdielov a podobností medzi vlkmi a psami.

„Tento rozdiel, ktorý sa zdá byť vrodený, podporuje hypotézu, že rôzne rizikové stratégie sa vyvinuli pod vplyvom prostredia.“

Vedci mali k dispozícii dovedna štrnásť zvierat, sedem z každého druhu, ktoré žili počas štúdie vo voľných ohradených výbehoch.

Nechali ich 80-krát zopakovať tú istú činnosť: vybrať si medzi miskami, položenými hore dnom vedľa seba na pohyblivom stole. Zvieratá predtým vytrénovali tak, aby si vedeli vybrať misku, o ktorú mali záujem buď pohybom laby, alebo ňufákom. Potom dostali to, čo bolo skryté pod miskou.

Vlky aj psy vedeli, v ktorej miske sa skrýva nechutná, ale postačujúca potrava. S ďalšími dvoma miskami však už bol problém. V jednej totiž ležal kameň, zatiaľ čo v druhej kvalitné mäso, párok alebo kus kurčaťa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Počas experimentu vedci menili poradie misiek, no zvieratám predtým vždy ukázali, ktorá z nich zodpovedá bezrizikovému riešeniu (čiže kde je jedlo bez chuti) a ktoré dve misky znamenajú lepšiu šancu, ale aj riziko.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4A9V na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu