Po nie celkom podarenom odskočení si do vôd paranormálnych schopností (Second Sight) sa Free Radical Design vracia do rodných vôd nesmierneho časopriestoru. Je čas opäť zachrániť ľudstvo cestovaním v čase. Seržant Cortéz musí zase ukázať slizkým MZáckým timesplitterom, že čas nie je na hranie. Predstavujeme vám tretie pokračovanie série čisto konzolových FPSiek TimeSplitter s podtitulom Future Perfect (TS3).
Podobne ako v ostatných dieloch TS, ide i tu o boj s časovými teroristami mimozemského pôvodu, tzv. timesplitters (časoskokani). Príbehový režim obsahuje solídnych 13 úrovní, ktoré nás zavedú do rôznych časových období histórie Zeme, od prvej svetovej až po techno budúcnosť. Vďaka šiestim odlišným časovým obdobiam TS v skutočnosti obsahuje viac než jednu hru, každé časové obdobie má totiž mimo charakteristického grafického dizajnu špecifické, a čo do účinku hodne odlišné zbrane.
Zaujímavosťou je možnosť jednoducho modifikovať zbrane. Na pištoľ môžete namontovať tlmič, na pušku zameriavač, či odpaľovač granátov. Mňa osobne však dostala gravitačná rukavica, ktorou môžete manipulovať predmetmi, jej účinok je blízky telekinetickej schopnosti Johna Vattica zo Second Sight. Aj keď ani časové granáty spôsobujúce spomalenie času (bullet-time) nie sú na zahodenie. TS si nikdy nebrali servítky a parodovali všetko, čo sa dalo. TS3 nie je výnimkou, dočkáte sa tu odkazov nielen na filmy (napr. Votrelci), ale aj hry (napr. Half-Life, či Halo). Na Halo si určite spomeniete, keď budete používať lepivý granát alebo riadiť niektoré z vozidiel.
Novinkou sú v každej úrovni počítačom riadení kolegovia (tzv. sidekicks), ktorí vám účinne pomáhajú, a to nielen likvidáciou protivníkov. Množstvo interaktívnych situácií s nimi poteší i pobaví. Umelá inteligencia nepriateľov je na štandardnej úrovni, protivníci sa kryjú, podporujú streľbou, či strieľajú spoza krytu naslepo á la kill.switch.
Grafické spracovanie, pre sériu TS tak charakteristické komixovou štylizáciou, je opäť kvalitné, no na prvý pohľad takmer nerozlíšiteľné od TS2. Plynulosť zobrazovania je však stabilnejšia, časté kolísanie tak známe zo split-screen hrania TS2 je už minulosťou. Ovládanie je už tradične na špičkovej úrovni, TS totiž priviedli ovládanie FPS hier konzolovým gamepadom k sofistikovane prirodzenej dokonalosti. Príjemným osviežením budú nenáročné logické hádanky v podobe rôznych prepínačov, hackovanie počítačov a pod.
Multiplayer
Silnou stránkou TimeSplitters boli vždy multiplayerové módy a režimy. Nie inak je to aj v prípade TS3, kde oproti predchodcom naviac pribudla podpora on-line hrania (16 hráčov). Možnosť off-line hrania však zostala zachovaná, cez i-link (16 hráčov) ako aj na rozdelenej obrazovke (až 4 hráči). Tradíciou už je prítomnosť split-screen hrania story módu.
Editor
Možnosť tvorby vlastných máp je v FPSkách podstatným prvkom, ktorý je však na konzolách pravidelne opomínaný. Nie však v sérii TS, už druhý diel obsahoval jednoduchý ale účelný editor, pomocou ktorého ste si mohli vytvoriť vlastnú mapu. Ak ste pripojený na internet, môžete si meniť vytvorené mapy s ďalšími hráčmi.
Ako už je to v prípade hier zo série TimeSplitters zvykom, vyzerá to opäť na poriadnu akčnú bombu. Fanúšikovia hrateľných a zábavných FPSiek sa môžu tešiť, milovníci TS obzvlášť. Tretia reinkarnácia TimeSplitters svojim predchodcom hanbu určite neurobí i keď dieru do sveta pravdepodobne tiež nie. Na finálne zhodnotenie si však počkáme do vydania plnej verzie.