Ak by sme chceli byť trochu patetickí, povedali by sme, že Ignaz Fülöp Semmelweis padol v boji za modernú medicínu.
Táto tragická postava má v jednom z budapeštianskych parkov právom pomník s nápisom Záchranca matiek.
Dnes je mimo vedeckých kruhov takmer zabudnutý, ale pričinil sa o jeden z najvýznamnejších medicínskych spôsobov ochrany pred infekciou, ktorý už súčasníkom znie ako triviálna a samozrejmá záležitosť. V polovici devätnásteho storočia to však napodiv tak nebolo.
Smrtiace pôrodnice
Ignaz Semmelweis sa narodil v roku 1818 v Budíne a po absolvovaní štúdia medicíny sa stal asistentom na viedenskej pôrodníckej klinike.
Bol veľmi citlivý a snaživý. Zažíval preto ťažké časy. Vo Viedni i vo väčšine európskych a amerických miest totiž vyčíňala tzv. horúčka šestonedieľok, odborne nazývaná puerperálna horúčka, ktorú síce identifikovali už v osemnástom storočí, no liečiť ju nevedeli.
Spôsobovala ju baktéria Streptococuss pyogenes a nárast tohto ochorenia išiel paradoxne ruka v ruke so vznikom a rozšírením pôrodníc, ktoré mali byť bezpečným miestom na príchod dieťaťa na svet.
V niektorých väčších nemocniciach umieralo na toto ochorenie päť až dvadsať percent matiek, v menších nemocniciach to dokonca mohlo byť až vyše sedemdesiat percent.