BRATISLAVA. Žijú v digitálnej dobe. V jednej ruke majú moderný smartfón, v druhej tablet. S kamarátmi komunikujú najmä cez sociálne siete, zakladajú si rôzne startupy a fotia si selfie fotky.
Staršie generácie často tvrdia, že ľudia z takzvanej generácie Y sú sebeckí a ľahostajní voči okolitému svetu. V skutočnosti ich globálne problémy veľmi trápia a vedia, že vyriešiť ich môžu medzinárodné organizácie aj oni sami.
Ukázal to prieskum Global Shapers od Svetového ekonomického fóra (WEF). Každoročne v ňom oslovia viac ako 26-tisíc ľudí vo veku od 18 do 35 rokov. Tento rok sa zapojilo aj desať ľudí zo Slovenska.
Jedna z otázok znela: Aké sú tri najzávažnejšie problémy, ktoré ovplyvňujú svet? Toto je desať najčastejších odpovedí.
10. Nedostatok ekonomických príležitostí a nezamestnanosť (14,2 %)
Najvyššia nezamestnanosť na svete je v Afganistane (podľa posledných údajov z roku 2008). Miera nezamestnanosti tu dosahuje až 35 percent. V krajine však ľudí najviac trápia náboženské konflikty, chudoba a vojny.
9. Bezpečnosť vody a potravín (15,1 %)

Ľudia z bohatých krajín sa o prísun potravy a vody zatiaľ nemusia báť, no vnímajú to ako globálnu hrozbu, ktorá trápi mnohých ľudí. Najviac sa globálneho nedostatku vody a jedla boja ľudia zo Severnej Ameriky (27,3 %), Európania (21,5 %) a ľudia z latinskej Ameriky a Karibiku (11%).
8. Nedostatok politickej slobody a politická nestabilita (15,5 %)
Ako najväčší problém ho vidia mladí ľudia vo Východnej Ázii a z krajín v Tichom Oceáne (19 %) a generácia Y z Eurázie (18,9%).
7. Nedostatok vzdelania (16,5 %)

V krajinách, kde deti nemajú prístup k vzdelaniu je tento nedostatok väčšinou tá posledná vec, ktorá by ľudí trápila. Najviac sa o nedostatok vzdelania pre deti a mladých boja mladí zo Severnej Ameriky (21,8 %).
6. Bezpečnosť, zabezpečenie a blaho spoločnosti (18,1 %)
Najlepšie blaho spoločnosti na svete má Dánsko, tvrdí to posledná správa o stave svetového šťastia (World Happiness Report). O svoje bezpečie sa Dáni nemusia obávať. Najviac pocit bezpečia trápi mladých v subsaharskej Afrike a na Blízkom východe a v Severnej Afrike (23,4 %).
5. Vládna zodpovednosť a transparentnosť, korupcia (21,7 %)
Problémy týkajúce sa vlády trápia najmä mladých obyvateľov subsaharskej Afriky (32 %).

4. Chudoba (31,1 %)
Trápi najmä ľudí v latinskej Amerike, Afrike, Číne či Indii. Práve mladí ľudia z týchto krajín ju považujú aj za celosvetový problém. Trápi však aj mladých zo Severnej Ameriky (33,9 %).
3. Náboženské konflikty (33,8 %)
Najviac trápia práve mladých, ktorých sa priamo dotýkajú, teda obyvateľov Blízkeho východu a Severnej Afriky (45,1 %), Južnej Ázie (44,1 %), Eurázie (41,8 %) a Európy (38,8 %).
2. Veľké konflitky a vojny (38,5 %)
Nie je prekvapením, že najviac globálne konflikty trápia mladých z Eurázie (54,3 %) a z Blízkeho východu a Severnej Afriky (50,3 %).
1. Klimatické zmeny a ničenie prírodných zdrojov (45,2 %)

Najväčším globálnym problémom je podľa generácie Y meniaca sa klíma. Z klimatických zmien a nedostatkov prírodných zdrojov totiž pramenia aj mnohé vyššie spomenuté problémy. Od svojich zákonodarcov očakávajú, že sa pokúsia proti tejto hrozbe bojovať. Najviac trápi mladých z latinskej Ameriky (51,8 %) a Južnej Ázie (49,3 %).
Hlavný zdroj: Business Insider a Global Shapers Survey