SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Päť rokov unikal pozornosti bezpečnostných analytikov špehovací kód, ktorému dali podľa indícií v zdrojovom kóde názov ProjectSauron. Za jeho vývojom stojí zatiaľ neznáma skupina hackerov, pri ktorej existuje podozrenie, že pracovala pre niektorú zo spravodajských agentúr alebo vlád.
Novátorský kód, ktorý unikal všetkým známym bezpečnostným nástrojom, lokalizovali v Rusku, Číne, Švédsku a niekoľkých ďalších krajinách. Celkovo je známych 30 strategických cieľov - od ambasád až po vládne organizácie.
Hoci sa kód špecializoval na platformu Windows, odhaliť sa ho nepodarilo z viacerých dôvodov. Pre každý napadnutý uzol bol napísaný na mieru a nikdy sa neukladal na pevný disk počítačov. Bežal priamo v operačnej pamäti a využíval pokrokové technológie pre svoje maskovanie.
Hackeri, ktorí kód vytvorili, museli dôsledne poznať vývojárske stratégie používané pri písaní bezpečnostných softvérov. Vyhýbali sa všetkým prvkom, ktoré by mohli vyvolať podozrenie. Len vďaka auditovanej sieťovej prevádzke v jednej z inštitúcií sa podarilo zistiť, že sa deje čosi nezvyčajné.
Kód infikoval lokálne siete a na počítačoch otváral zadné dvierka, cez ktoré bolo možné sledovať klávesnicové vstupy, získavať používateľské identity alebo pristupovať k dátam, s ktorými aplikácie pracovali.
Analytici sú presvedčení o tom, že kód bol natoľko vyladený, že existuje podozrenie účasti niektorého zo štátov na hackerských aktivitách. Vývoj špehovacieho nástroja musel podľa magazínu Science Alert musel zastrešovať rozpočet vo výške niekoľkých miliónov dolárov.
