SME

V Singapure chcú autobusy vymeniť za robotaxíky

Ťuknete do mobilu a veziete sa do cieľa bez toho, aby ste mali pocit obmedzeného súkromia a komfortu.

(Zdroj: nutonomy.com/press)

SINGAPUR, BRATISLAVA. Autobusy, trolejbusy a električky mestskej dopravy sú fajn, taxíky však ponúkajú viac pohodlia a dostupnosť bez čakania. Nový projekt spúšťajú v Singapure, ktorý si na mušku berie autonómne vozidlá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nová taxislužba nuTonomy sa podľa magazínu Irish Examiner rozbieha v obchodnej a rizidenčnej štvrti, ktorá má rozlohu približne 6,5 kilometra štvorcového.

Autonómne vozidlá sú k dispozícii pre ľudí ktorí sa prihlásili do skúšobného programu, pričom pri objednávaní prepravy si musia vybrať niektorú zo zastávok, ktoré boli nakonfigurované v systéme. Podobne ako pri autobuse či električke sa držia pevnej trasy, časový rozpis však neexistuje. Taxík ľudí vyzdvihne na zavolanie z mobilnej aplikácie.

SkryťVypnúť reklamu

Firma osadila svojou technológiou vozidlá Renault zoe a Mitsubishi i-MiEV, za volanty pre lepší dozor posadila skúsených vodičov. Tí budú ostrahou, ktorá zasiahne v prípade, že technológie urobia chybu.

Firma chce do roku 2018 sprevádzkovať sieť taxislužieb vo viacerých miestach krajiny s ambíciami pre vstup na ďalšie trhy. Rovnaký projekt pred časom avizovala firma Uber, ktorá prehlásila, že budúcnosť svojej prepravy vidí v autách bez vodičov.

Kým Google intenzívne pracuje na technológii už roky bez toho, aby ju ponúkol do komerčnej prevádzky, mladšie firmy sa snažia vyraziť ku svojim zákazníkom s novými technológiami čím skôr.

Analytici predpokladajú, že firmy sa dohodnú na spoločnom štandarde, vďaka ktorému automobily a technologické spoločnosti nájdu spôsob, ako garantovať bezpečnosť aj bez ľudského dozoru, pričom poskytovatelia služieb budú môcť svoje systémy priamo previazať s palubnými počítačmi.

Aplikácie

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V nedeľu bude mikrospln. Dochádza k nemu, keď je Mesiac blízko najvzdialenejšieho bodu od Zeme.

Počítajú podľa neho dátum Veľkej noci.


Náčelník Vesmírneho velenia Spojených štátov generál Stephen Whiting.

Podľa neho si ich vyžaduje súperenie s inými mocnosťami vo vesmíre.


TASR 1

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší 1
Výskumný tím geneticky upravil genóm vlka dravého a vytvoril kópiu pravlka obrovského, ktorý vyhynul pred viac ako 10-tisíc rokmi.

Pravlk vyhynul pred viac ako 10-tisíc rokmi.


58
SkryťZatvoriť reklamu