PRVÁ SLOVENSKÁ RECENZIA

Motorola V635: tučné véčko s tučnou výbavou

Nová Motorola V635 je samorast – nenadväzuje na žiaden starší model, aj keď z obľúbeného radu nijak nevybočuje. Telefón ponúka slušný výkon, ktorý vyváži jeho hrúbku a miernu nadváhu.

Základné údaje
Všetky údaje nájdete v našej databáze na http://mobil.sme.sk/porovn.asp?x=0&id=406&id=405&id=402.

Dizajn a klávesnica
Motorola V635 je véčko s klasickou koncepciou, vrátane antény vo vrchnej pravej časti. Kryt telefónu tvorí kombinácia hliníka s plastom. Hliník je upravený v striebornej farbe a výrobca ho použil ako súčasť krytu prednej strany a kryt batérie. Na prednom kryte je tmavomodrý vysokoleštený plast, ktorý efektne dopĺňa hliník. Ďalšie plastové časti sú v striebornej farebnej úprave.
Pri prvom zoznámení s telefónom sme márne hľadali šachtu na pamäťovú kartu, ktorú výrobca uvádzal ako súčasť výbavy. Po skutočne dôkladnej a neúspešnej prehliadke telefónu nám pomohol až návod na používanie. Šachta je šikovne, no predovšetkým úplne netradične skrytá pod odsúvacím hliníkovým krytom na prednej strane telefónu.
Je tak chránená pred mechanickým namáhaním, no stále prístupná pri častom vyberaní.
Kombinácia hliníka a plastu má aj svoje nevýhody – na prednom kryte sa v štrbinách medzi jednotlivými materiálmi ukladá prach a nečistoty.
Na prednej strane je šošovka fotoaparátu doplnená veľkou LED diódou, ktorá slúži ako blesk. Hranatý okraj LED diódy pôsobí v ostrom kontraste s kruhovou šošovkou. Pod nimi je malý náhľadový displej a úplne dole je šikovne umiestnené logo výrobcu, ktoré zároveň slúži aj ako reproduktor.
Na pravom boku je len tlačidlo určené na rýchlu voľbu hlasového ovládania. Naľavo je tlačidlo na na spustenie hlasových záznamov a tlačidlo na reguláciu hlasitosti.
V spodnej časti telefónu je štandardný konektor, navrchu je okrem veľkej antény stereo vstup na slúchadlá a držiak na šnúrku.
Zozadu je v kryte integrovaná mriežka reproduktoru a vlisované logo.
Po otvorení na vás nečaká žiadne mimoriadne prekvapenie – vo vrchnej časti je kvalitný hlavný displej a v spodnej klávesnica s päťsmerovým tlačidlom.
Nad displejom je ďalšie logo výrobcu, opäť s integrovaným reproduktorom. Umiestnenie mikrofónu naznačuje len malinká bodka pod klávesnicou.

Klávesnica je už tradične výborne navrhnutá – je prehľadná, má veľké klávesy s tvarom veľmi príjemným na dotyk.
Vo vrchnej časti je dobre ovládateľné päťsmerové tlačidlo, obkolesené až piatimi funkčnými tlačidlami (tri na kontextové ovládanie menu, jedna na spustenie browsera a jedna na spustenie fotoaparátu). Samozrejme, nechýbajú ani dve známe tlačidlá na prijatie a ukončenie hovoru.
Klávesnica plynulo nadväzuje na funkčné tlačidlá, tvorí ju jeden blok vypuklých kláves, ktoré sú od seba oddelené štrbinou.
Líniu klávesnice uzatvára zo všetkých strán obruba z lesklého plastu.
K batérii i SIM karte sa dá dostať ľahko a rýchlo.

Displej
V635 má dva displeje – veľký náhľadový, ale predovšetkým kvalitný hlavný. Náhľadový displej zobrazuje 4096 farieb a patrí k úplnému priemeru. Zobrazuje nielen informácie v pohotovostnom režime, ale aj fotografiu volajúceho a možno ho použiť ako digitálny hľadáčik zabudovaného fotoaparátu.
Hlavný displej nepatrí medzi najväčšie a trochu sa v masívnom kryte telefónu stráca, no ako obyčajne nesklame.
Živé zobrazenie farieb, dobré podsvietenie s hodnovernou bielou, výborný kontrast dopĺňa 262000 farieb.
Motorola využíva zaujímavý systém – v bežnom režime displej zobrazuje len 65000 farieb, na 262000 sa prepína len pri fotografovaní a prezeraní obrázkov, teda vtedy, keď 262000 farieb skutočne potrebujete a využijete.

Ovládanie
Päťsmerové tlačidlo má mierne prehnutý tvar s výrazným kruhovým potvrdzovacím tlačidlom v strede. Okolo neho je až 7 funkčných tlačidiel: dve na prijatie a ukončenie hovoru, špeciálne tlačidlo na spustenie internetového prehliadača, dve kontextové tlačidlá na zadanie príkazov v menu, jedno tlačidlo na vstup do menu a jedno tlačidlo na spustenie fotoaparátu.
Motorola s novým používateľským prostredím, ktoré do telefónov integruje od minulého roka nemá problémy s logikou ovládania. Okamžite si naň zvykne aj používateľ, ktorý začne používať Motorolu po inej značke mobilu.

Displej
Motorola V635 má dva farebné displeje. Vonkajší náhľadový displej je veľký, no zobrazuje len 4096 farieb v priemernej kvalite.
Vnútorný TFT displej stojí zato – Motorola je známa tým, že na displejoch nešetrí a je to vidieť aj v tomto modeli. Displej má rozlíšenie 176 x 220 bodov a zobrazuje 262000 farieb. Tu však treba spomenúť zaujímavú technológiu, ktorú Motorola používa, aby ušetrila čo-to z energie batérie. V štandardnom režime totiž displej zobrazuje len 65000 farieb a pravdupovediac, viac používateľ skutočne nepotrebuje. Zobrazenie 262000 farieb sa aktivuje len pri fotografovaní a prezeraní fotografií a obrázkov a práve tu je kvalitatívny rozdiel viditeľný voľným okom.

Menu telefónu
V menu Motorola neuskutočnila žiadne zásadné zmeny. Na jednej strane je grafické prostredie telefónov Motorola veľmi podpriemerné a napríklad na riešenia Sony-Ericssonu už stráca dych.
Na druhej strane zas Motorola ponúka to, čo iní nie. Používateľ si totiž môže menu ľubovoľne preskupiť, upraviť, doplniť presne podľa svojich predstáv a práve táto funkcia stojí natoľko zato, že sa slabšie grafické spracovanie dá ospravedlniť.
Telefón si totiž môžete dokonale nastaviť presne podľa svojich predstáv a potrieb a pri každodennom používaní je takáto možnosť veľmi praktická.
Základ menu tvorí matrica deviatich ikoniek: telefónny zoznam, posledné hovory, správy, kancelárske nástroje, hry a aplikácie, prístup k webu, multimédiá, instant messenger, nastavenie.
Submenu je textové s malými ilustračnými ikonkami pred názvom položky. Ďalšie vnorené položky menu sú len textové.

Funkcie
Výbava modelu V635 zodpovedá tomu, čo možno očakávať od moderného mobilu. Medzi najpodstatnejšie funkcie patrí Bluetooth, vďaka ktorému možno telefón prepojiť s akýmkoľvek bezdrôtovým zariadením, resp. s počítačom.

Telefónny zoznam
Kapacita telefónneho zoznamu by mala byť 1000 miest, no systém ju počíta v percentách. Adresár pracuje plnohodnotne so záznamami v pamäti telefónu i na SIM karte, odlíšené sú výraznou ikonou pred kontaktom. Vybrať prioritu jednej či druhej pamäte však nemožno.
Záznamy v telefóne sú viacpoložkové: meno, kategória (skupina), číslo, typ čísla (šesť rôznych možností), cieľ uloženia (telefón, SIM), hlasová značka, zrýchlená voľba, výber zvonenia, obrázok volajúceho.
Dosť zvláštne je vyriešená správa položiek kontaktu – chýba možnosť uložiť adresu a iné údaje ku kontaktu. Akékoľvek ďalšie číslo, či e-mail sa zobrazuje ako samostatný kontakt.
Za upozornenie stojí aj ďalšia novinka – od tohto modelu Motorola podporuje vyhľadávanie podľa viacerých znakov.

Záznamy hovorov
V záznamoch hovorov sa zobrazuje meno volaného/volajúceho, telefónne číslo, čas a dátum. S kontaktom sa dá ďalej pracovať – poslať na neho SMS alebo MMS, upraviť číslo, pridať k nemu iné číslo a poslať fax.
Prijaté a neprijaté hovory sú pod spoločnou položkou „prijaté hovory“. V adresári nájdete aj ďalšie funkcie: zápisník (pamätá si číslo, ktoré ste zadali trebárs počas hovoru), informácie o dĺžke a cene hovoru a počítadlo dát.

Správy
Komunikačné centrum je štandardné: v základnej ponuke nájdete SMS, MMS a e-mail. Priamo v adresári je prehľadná štruktúra správ: vytvorenie správy, prijaté správy, odoslané, koncepty, šablóny MMS, vzorové správy, e-maily, informačné služby, správy z WAPu a odkazová schránka.
Ak stlačíte tlačidlo „menu“ na klávesnici, dostanete sa do menu nastavenia všetkých správ. Aj tu si môžete ľubovoľne nastaviť poradie položiek v menu – výborná vec!
Editor SMS správ má nalinkované pozadie, správy môžete spojiť do jednej s maximálnym počtom 450 znakov. Tie sa pri písaní odpočítavajú priamo na obrazovke editora. S textom možno pracovať – kopírovať ho, presúvať a vkladať. V635 pracuje so slovníkom iTap, ktorý je všeobecne považovaný za ťarbavejšiu náhradu T9 (podľa posledných správ však Motorola začne v najnovších modeloch používať práve rozšírenejší slovník T9). Pri zadávaní telefónneho čísla vidíte len meno volaného, ak k nemu máte uložených viac čísiel, len ťažko si vyberiete to správne (za predpokladu, že ste si čísla nerozdelili do kategórii, ako to robí väčšina používateľov).
MMS správy sa vytvárajú jednoducho a prehľadne, editor zvláda zvuk, obrázky, animácie i video.
E-mailový klient podporuje SMTP, POP3 i IMAP4. Klient sťahuje celé správy a dokáže otvoriť aj niektoré podporované formáty súborov v prílohe. Nastaviť možno automatický podpis, kópiu správy na serveri i automatické sťahovanie správ v nastavenom intervale.

Manažérske funkcie
Telefón má prehľadne spracovaný kalendár s mesačným a týždenným zobrazením. Pripomienky možno jednoducho pridávať, ale aj hromadne mazať nepotrebné.
Budík umožňuje nastaviť až 5 rôznych časov, no veľmi mu chýba napríklad načasovanie na vybrané dni v týždni. A to je dnes neospravedlniteľný nedostatok, hlavne, ak ide o primitívnu aplikáciu.
Nechce sa až veriť, koľko výrobcov mobilov túto dôležitú funkciu podceňuje a prehliada.
Kalkulačka je naopak urobená výborne, je prehľadná, dobre ovládateľná a má všetky základné funkcie (%, pamäť na čísla...).
Fajn sú aj používateľské profily, ktoré sa dajú rýchlo a pohodlne prepínať (a, samozrejme, nastaviť podľa vlastných preferencií).

Multimédiá
Telefón štandardne podporuje MP3 zvonenia, no vďaka podpore T-Flash karty s kapacitou do 512 MB môžete telefón zmeniť na MP3-prehrávač.
Skladby prehráva Java aplikácia, ktorá patrí k najlepším, aké je možné v mobile vidieť.
Ako negatívum možno označiť to, že sa dlho spúšťa. Medzi pozitíva patrí príťažlivé grafické prostredie, možnosť vytvárať vlastné playlisty či triediť skladby podľa viacerých kategórií.
Okrem MP3 zvonení telefón podporuje aj polyfonické zvuky, vlastné zvonenia si možno vytvoriť v aplikácii MotoMixer.
Telefón prehráva videoklipy, prehrávač je veľmi jednoduchý a jednoúčelový.

Personalizácia
Okrem vlastného menu si telefón môžete skrášliť aj témami, no predinštalovaný výber je dosť slabý. Ako pozadie si môžete uložiť akýkoľvek obrázok v telefóne a k dispozícii je aj šetrič obrazovky.

Hry
V telefóne boli predinštalované dve hry: Golf a TopGun.
Golf je graficky pekne spracovaná hra, no trochu zdĺhavá (sčasti aj preto, že sa vždy nanovo vykresľuje grafika).
TopGun je jednoduchá strieľačka, ktorá má pripomínať napätie známeho filmu, no vzbudzuje skôr zhovievavý úsmev :) Na zabitie času v autobuse však stačí.

Dáta a internet
V telefóne je GPRS triedy 10 a EDGE triedy 6, ktoré je pomalé a nezodpovedá súčasnému štandardu (EDGE 10). Menej náročnému používateľovi však postačí aj staršia a pomalšia verzia.
Internet možno prehliadať cez vlastný prehliadač Motoroly s podporou WAP 2.0.

Konektivita
Telefón možno prepojiť s inými zariadenia predovšetkým cez Bluetooth, infraport chýba. S počítačom telefón komunikuje aj cez USB kábel.

Fotoaparát
Zabudovaný fotoaparát sníma obrázky do rozlíšenia 1,2 megapixelov. Celkovo sú k dispozícii štyri veľkosti – 120 x 160, nízke 240 x 320, stredné 480 x 640 a 1,2 mpx.
Dizajnéri Motoroly dostali zaujímavý nápad – ovládacie prvky menu fotoaparátu sú priehľadné a na obrazovke tak vidíte zo snímaného objektu podstatne viac.
Priamo pri fotení sa dá prepínať nastavenie svetelných podmienok (slnečno, zamračené, vo vnútri (doma), vo vnútri, noc a automatické), expozíciu, štýl fotografie (jej zafarbenie, negatív a lupu (8x zoom).
Ovládacie prvky, ktoré sú po nastavení nepotrebné sa automaticky schovajú a na obrazovke neprekážajú.
Fotky si možno prisvietiť LED diódou. Tá svieti, aj keď sa dlhšie nefotí a tak ju možno použiť ako núdzové svetlo.
Kvalita fotorafií nás nemilo prekvapila – pri automatickom nastavení a optimálnych svetelných podmienkach boli nafotené obrázky neostré a „prepálené“ (viď fotografie šteniatok).
Bez pamäťovej karty nás systém nepustil do voľby 1,2 mpx fotografií a ešte jeden malý a nepríjemný postreh – objektív fotoaparátu sme si zakrývali prstom.

Batéria
Batéria v telefóne má kapacitou 780 mAh. Jej výdrž je priemerná: pri miernom telefonovaní a esemeskovaní by mal mobil vydržať aspoň 3 dni a noci na jedno nabitie.

Celkové hodnotenie
Motorola V635 je véčko, ktoré má čo ponúknuť. Kvalitný displej a podpora pamäťových kariet oslovia nejedného záujemcu, ktorý dokáže odpustiť aj nadpriemernú hrúbku a váhu telefónu.
Výbava patrí k lepšiemu priemeru a pri očakávaní prijateľnej ceny môže byť práve Motorola V635 tou najlepšou voľbou. Oplatí sa tiež počkať, ako na tento model zareagujú operátori – v ich dotovanej ponuke sa môže dostať do kategórie telefónov za ľudovú cenu.


Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

ŽENA

Chcete vyzerať atraktívnejšie? Mali by ste sa vyspať

Vedci oficiálne potvrdili, že dostatok spánku súvisí s tým, ako pôsobí náš výzor na ostatných.

DOMOV

Právnik z Via Iuris: Sudcovia vyslali prekvapivý signál

Vo voľbách neuspeli kandidáti reformného združenia. Treba sa zamyslieť, tvrdí právnik PETER WILFLING.

DOMOV

Lunter: Strava pomohla matke z rakoviny, no šarlatánov neuznávam

Kandidát na župana šarlatánov neuznáva.

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner reprezentácie a šéf zväzu spolu diskutovali.

Neprehliadnite tiež

Zdá sa, že vesmírny lúč sa pohybuje päťkrát rýchlejšie ako svetlo

Kozmická ilúzia môže odhaliť tajomstvo štartu či zastavenia vzniku nových hviezd.

Najväčšia plávajúca elektráreň? Spustili ju v Číne

Ak solárne panely plávajú na vode, možno ich efektívne chladiť pre zachovanie životnosti a výkonu.

Umelá inteligencia porazila svetového šampióna v hre Go

AlphaGo je zručnejšia a šikovnejšia. V prvej hre porazila aktuálnu svetovú jednotku.

V obežných dráhach planét vzdialenej sústavy objavili vzorec

Obežné dráhy planét v sústave TRAPPIST-1 spája dráhová rezonancia.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 2. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 3. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 4. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 6. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 7. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 10. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou
 1. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 2. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 3. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 4. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 5. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 6. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 7. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 8. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 9. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 10. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 14 098
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 9 372
 3. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 9 204
 4. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 184
 5. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 6 051
 6. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 5 085
 7. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 5 012
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 4 934
 9. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 4 604
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 4 441