SME

Jedlé baterky môžu zmeniť tvár modernej medicíny

Prístroje, ktoré sa dajú prehltnúť, môžu v budúcnosti nahradiť návštevu lekára.

Christopher Bettinger vyvíja jedlé baterky z melanínu a iných biologicky rozložitelných materiálovChristopher Bettinger vyvíja jedlé baterky z melanínu a iných biologicky rozložitelných materiálov (Zdroj: Bettinger Lab)

BRATISLAVA. Prístroj vnútri tela, ktorý by sám dokázal sledovať stav ľudského organizmu, diagnostikovať choroby a reagovať na zmeny vylučovaním rôznych látok. Autori science fiction románov ho vo svojich dielach použili už v minulom storočí. Pre súčasných vedcov  to bol doteraz len veľmi vzdialený koncept.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tímu vedcov z univerzity Carnegie Mellon sa podaril veľký krok k uskutočneniu tohto technologického sna – vyvinuli netoxickú baterku, ktorá sa v ľudskom tele kompletne rozloží. Vytvorenie zdroja energie, ktorý by nebol škodlivý pre ľudské telo, bola jedna z najväčších prekážok pri vývoji vnútrotelových prístrojov.

SkryťVypnúť reklamu

„Ak sa bavíme o zariadení, ktoré by sme pravidelne prehĺtali, objavuje sa tu problém toxicity. Preto musíme pracovať s biologicky založenými materiálmi, ktoré nahradia bežné káble a vodiče,“ povedal vedúci tímu Christopher Bettinger vo vyjadrení pre EurekAlert.

Baterka, ktorú sa im podarilo vytvoriť sa skladá z melanínu - pigmentu, ktorý sa bežne nachádza v pokožke, vlasoch a očiach. Chráni pred poškodením UV žiarením a zároveň dokáže naviazať kovové ióny, čo je jeden z hlavných procesov pre fungovanie batérie.

Jej výkon síce nikoho neohúri – dokáže poháňať 5 miliwattový prístroj po dobu osemnástich hodín, ale podľa Bettingera je to dostatok času na precízne vylučovanie liekov, alebo monitorovanie hladiny cukru.

„Krása tohto konceptu je v tom, že stráviteľné a rozložiteľné prístroje nepotrebujú byť v tele viac ako dvadsať hodín,“ a tvrdí, že na túto úlohu stačí aj minimálny výkon.

SkryťVypnúť reklamu

Implantované alebo prehĺtané zdravotnícke zariadenia sa už pár rokov v medicíne používajú. Jedná sa však iba o jednorazové a výnimočné záležitosti na vykonanie potrebného merania alebo telemetrie. Často sú totiž poháňané bežnými baterkami, ktoré by ste našli aj v obchode. Môžu predstavovať zdravotné riziko v prípade, že sa niekde v tele zaseknú.

Tím zároveň skúma aj iné, alternatívne materiály na výrobu batérií a snaží sa navrhnúť obal, ktorý by umožnil bezpečný prenos baterky do žalúdka. Výsledky svojho výskumu prezentovali tento týždeň v utorok na konferencii Americkej spoločnosti pre chémiu (American Chemical Society). Kedy sa tieto baterky začnú aj prakticky využívať, je zatiaľ otázne.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu