Bezdrôtová sloboda na pracovný stôl âla Microsoft

Ak sa váš pracový stôl bortí pod spleťou káblov, nadišiel správny čas prechodu na bezdrôtovú komunikačnú platformu. S bluetooth myškou od Microsoftu získate nielen pohodlie a komfort pri práci, ale aj možnosť pripojenia mobilného telefónu, externého modem

u, PDA alebo tlačiarne k PC. Podstatnú časť káblov môžete redukovať - nie však všetky.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri pohľade na túto vynikajúco riešenú myšku plnú ergonómie, moderných technológií, citlivosti a pohodlia si možno hneď položíte otázku. Načo mi potom bude BlueTooth dongle, ktorý už mám? Odpoveď odhalíte pomerne rýchlo. Komunikačný modul ktorý sa k myši dodáva síce umožňuje prácu až so siedmymi zariadeniami súčasne, pričom na vzdialenosť 10 metrov odhalí všetko čo máte okolo svojho pracovného stola. Dokáže však pracovať iba s tymi zariadeniami, ktoré používajú pri komunikácii virtuálny sériový port SPP, alebo vedia prenášať súbory ako celok OBEX/PUSH. I keď dokážete s kľúčom sprárovať napríklad hansfree, sprevádzkovať sa vám ho nepodarí. Ak máte hlavu plnú očakávaní a myšlienok, mali by ste si najprv skontrolovať tabuľku kompatibilty na stránkach výrobcu . Nájdete tam hlavne vreckové počítače PDA, mobilné telefóny a tlačiarne. Vráťme sa však späť k vyhotoveniu zariadenia a možnosti komunikácie otestujme v praxi.


Výrobca dodáva v balení modernú ergonomickú myš konštruovanú pre intenzívne používanie náročnými používateľmi spolu s komunikačným USB modulom, ktorý prekvapí svojimi malými rozmermi. Na oboch zariadeniach dominuje nielen logo výrobcu a modré odtieňové tóny, ale i neprehliadnuteľné logo bezdrôtovej technológie BlueTooth, ktorá naznačuje lepšie stabilnejšiu komunikáciu v pásme 2,4 GHz, ako pri technologicky jednoduchších zariadeniach pracujúcich na nižších frekvenciách. Už na prvý pohľad je zrejmé že ide o produkt, ktorý je vyhotovený v súlade so súčasnými požiadavkami koncového používateľa s prihliadnutím na atraktívny dizajn a precízny výber materiálov, pričom z konštrukcie vypadli niektoré druhy plastov, ktoré v minulosti skracovali dizajnovú životnosť produktov.


FOTO - MILAN GIGEL

Telo myši sa skladá z dvojice rôznych materiálov. Bočné strany, ktoré zaisťujú pevný úchop bez šmýkania a nadmerného potenia rúk sú vyhotovené z matného plastu s mikrozdrsneným povrchom, ktorý pri prvom stretnutí navodzuje falošnú myšlienku, že ide o gumu. Na dotyk ide o veľmi príjemný povrch, ktorý používateľovi dodáva pocit pevného úchopu (a nielen pocit) i pri veľmi precíznej práci, kde sa vyžaduje presné vedenie kurzora. Styčná plocha s rukou je do istej miery redukovaná štruktúrovaním povrchu, čo zabezpečuje lepší komofort pokožky pre jej prirozdené fungovanie. Povrch sa javí byť po mechanickej stránke pomerne odolný, i keď časom sa zaiste do istej miery na najpoužívanejších miestach vyleští. Stredná nosná časť myši je vhotovená z plastu ktorého povrch je síce jemne štruktúrovaný, avšak úplne iným spôsobom. Pri nástreku farby s metalickým leskom, ktorá je tlakovo fixovaná na povrchu plastu navodzuje opticky akýsi "jemno-metalízový" lesk, ktorý dodáva pri tmavých tónoch myši istú dôstojnosť a dizajnovo ju posíva na hranicu konzervatizmu a moderného štýlu. I keď je navrhnutá maximálne moderne, nebude pôsobiť vykričaným dojmom ani v banke či posťovacej spoločnosti. Ak ste sa s myšami Microsoft stretli i v minulosti, logo Microsoft Optical Techlogy vám prezradí, že ide o optický systém snímania s LED nasvietením s vysokou presnosoťou a citlivosťou.


FOTO - MILAN GIGEL

Myš je svojou ergonomickou rukou určená pre praváka a tvarovými výrezmi ho priam núti k tomu, aby obsadil jej príslušné úchopné partie tou časťou ruky, či prstov, pre ktorú boli vyhotovené. Obzvlášť elegantne sa táto myš drží v ruke pre používateľov s menšími dlaňami či ženám, kde prevýšená chrbová časť plne vyplní dlaň ruky tak, aby boli všetky šľachy pri práci čo najmenej namáhané. Čím väšia dlaň je, tým intenzívnejšie sa ozýva prázdny priestor v ľavej zadnej časti myši a používateľ mení spôsob úchopu. Kým pri malej ruke spočíva pevnosť úchopu v pritlačení dllane k myši, pri veľkej ruke sa intenzívnejšie spoliehate na uloženie palca v ľavom odkladacom výreze. Celkovo možno povedať, že sa návrhárom podarilo dosiahnuť taký tvar, ktorý vyhovie každému pravákovi. Robustná dvojica tlačidiel v hlavovej časti zostáva zachovaná z dizajnových radov s ktorými ste sa mohli stretnúť v minulosti. Pribudli však tvarové výrezy na tlačidlách a chrbtovej časti pred nimi, ktoré miernu vypuklosť predchádzajúcich modelov nahradili prehĺbením strednej časti pre pohodlnejšiu prácu.


FOTO - MILAN GIGEL

Aby ste získali pohľad na to, akým smerom sa vývoj ergonómie myší vyvíja, stačí ak si ju porovnáte s jedným z predchádzajúcich modelov.


FOTO - MILAN GIGEL

Bez rolovacieho kolieska sa v dnešných grafických operačných systémoch s obmedzenou plochou obrazovky a aplikáciách už takmer nezaobídete. Ak ste si zvykli rýchlym spôsobom rolovať v okách, používať funkciu lupy či iné priradené funkcionality, bez kolieska si už myš ani len nedokážete predstaviť. Microsoft i v tomto prídade zvolil rolovanie doplnené o bočný náklon, čim obyčajné koliesko slúži ako štvorsmerný ovládač uložený v stranovo nakláňateľnom lôžku. Obloženie kolieska z vonkajšej strany zabezpečuje vrstva silikónu a chod kolieska je opäť plynulý, jednoliaty bez znateľného krokovania. Pre používateľa "rapkáča" ktorý je takmer štandardom to môže byť pri prvom stretnutí nezvyčajné, či azda aj nepríjemné pretože nadobudnete pocit, akoby ste pri rolovaní stratili kontrolu nad činnosťou. Pomerne rýchlo sa však na túto drobnú odlišnosť dá zvyknúť. Neznamená to však, že by všetky súčasné myši od Microsoftu mali takýto tichý chod - MS Wireless Notebook Optical používa napríklad tradičné krokovanie. Druhá drobnosť, ktorá by vás mohla zaskočiť je, že koliesko nechodí hneď od začiatku úplne ľahko a a cítiť pri jeho pohybe akúsi "gumovú brzdu". Po mesiaci či dvoch používania však zistíte, že všetko sa časom opracovalo a myš trochu zmenila svoje vlastnosti pri otáčaní kolieska.


FOTO - MILAN GIGEL

Ľavá časť myší má pomerne strmý spád, ktorý je eliminovaný jej erognomickým výkrojom pre palec s plochým rozšírením jeho spodnej časti pri základni. Získavate tak pevný úchop bez kŕčovitého držania, pretože palec uchopí myš nielen na jej bočnici, ale aj na roztiahnutej spodnej časti. Úchop je skvelý i vtedy, ak palec trochu pokrčíte - to oceníte hlavne vtedy, ak si zvyknete na používanie dvojice bočných tlačidiel, ktoré mu prináležia. Implicitne slúžia pre pohyb vpred/vzad v internetovom prehliadači, ich funkcionalitu však môžete preprogramovať. Mnoho používateľov je lenivých by sa naučili doplnkové tlačidlá v každodennom živote používať. Ak však tento návyk absolvujete, zistíte že vám to šetrí čas a neraz ušetríte prekladanie ruky z myši na klávesnicu, či zbytočný pohyb myšou.


FOTO - MILAN GIGEL

Pravá bočnica myši je nižšia a je viac vyspádovaná aby verne robila obrys prstenníku a malíčku, ktorými ju budete držať. Prstenník zapadne do jemnej drážky a malíček podľa spôsobu akým myš uchopíte buď bude kopírovať bočnicu, alebo sa bude čiastočne šúchať o podložku. Kým pri surfovaní asi pre pohodlie zvolíte druhý spôsob úchopu, pri kreslení budete používať prvý spôsob. Všimli ste si vôbec niekedy že pri každom tvare myši sa o podložku šúcha úplne iná časť ruky?


FOTO - MILAN GIGEL

Spodná časť myši je vyhotovená z priesvitného tmavomodrého akrylátu, ktorý vám odhalí pohľad na pracujúci snímač povrchu s jeho nasvecovaním a použité batérie. I keď je myš konštruovaná pre dvojicu batérií, pracuje i s jedinou - zapojené sú totižto paralelne. To vás poteší ak máte záujem o pár gramov znížiť jej hmotnosť pre hranie hier či prácu s grafikou, alebo ak sa baterky jednoducho minú a vy nemáte žiadne na dosah ruky. V nástenných hodinách či v budíku však jednu batériu vždy nájdete. Systém spoľahlivo pracuje s NiMN/NiCD akumulátormi, alkalickými i zinkovo uhlíkovými monočlánkami. Malé tlačidlo na spodnej strane slúži pre spárovanie s vysielačom v prípade ďalších rovnakých myší tohto druhu v dosahu, či pre vynútené odpojenie od komunikačného modulu. Styčné plochy sú vyhotovené z čierneho plastu, ktorého kvality oceníte skôr na špeicálnej podložke ako na doske pracovného stola. I keď myš kĺže bezproblémovo na každom povrchu, jej vlastnosti si môžete vylepšiť silikónovými nožičkami, ktoré je možné zakúpiť samostatne spolu so špeciálnymi podložkami - o tom však v niektorej z ďalších recenzií.


FOTO - MILAN GIGEL

Komunikačný BlueTooth modul pre USB port je vyhotovený z čierneh onepriesvitného plastu a dĺžka jeho tela je iba 4,5 centimetra. Jasná identifikácia štandardov hovorí sama za seba, pričom ide o zariadenie patriace do triedy Class II s 10 metrovým dosahom rádiovej časti. Keďže komunikačná frekvencia 2,4 GHz je dostatočne vysoká, modul môžete zasunúť bez straty kvality spojenia hoci i na zadný ATX panel počítača.


FOTO - MILAN GIGEL

Rovnako ako pri drvivej väčšine USB zariadení, i tu platí zásadné pravidlo najprv inštalovať ovládače a sprievodný softvér Intellipoint a až potom zasunúť do počítača. Ušetríte si tak nervy a starosti pri sprevádzkovaní.


FOTO - MILAN GIGEL

Na rubovej strane modulu sa dozviete všetky potrebné informácie, ktoré výrobca umiestnil na nálepku. V prípade že používate balíček XP2 pre Windows XP, je celkom možné že máte už v OS zabudované potrebné ovládače . V prípade že patríte medzi používateľov GNU/Linuxu, v Bluetooth Kernel patchi 2.6.10-mh4 nájdete potrebnú podporu pre sprevádzkovanie. Základom modulu je čip Broadcom BCM2040 s podporou rozhrania HID proxy.


FOTO - MILAN GIGEL

Po nainštalovaní systému získavate tradičnú softvérovú podporu pre konfiguráciu správania sa myši a nastavenie jej prevádzkových parametrov ako pri iných modeloch. Drobným rozdielom že, že sa vá z SP2 aktivuje modul pre prácu s BlueTooth zariadeniami, ktorý vám umožní skrotiť kanceláriu. Ako bolo už v úvode spomenuté, nejde o všestranný BlueTooth systém ale o riešenie ideálne do kancelárie, kde potrebujete iba príležitostne medzi počítačmi preniesť súbory, alebo zabezpečiť tlač na tlačiareň s BT modulom ktorá sa nachádza v susednej kancelárii, kam je nemožné dotiahnuť pevné káblové vedenie. Kto však najviac funckonalitu BT poteší sú majitelia mobilných telefónov a PDA. V prípade sérivoých komunikačných profilov funguje všetko bezproblémovo. To isté platí i pre softvérový balík ActiveSync, ktorý pre synchronizáciu PDA bez použitia káblov nastavíte viac ako jednoducho. V prípade že ste pripravení pre nasadenie technológie BlueTooth v kancelárii, získali ste všetko potrebné. Podporovaný je i systém Windows XP Media Center Edition 2005. Ak však plánujete do tohto procesu zapojiť i multimédiá - ako napríklad BlueTooth Headset pre Skype, budete potrebovať iný transciever.

V dodávke nájdete i inštalačný manuál, CD nosič s ovládačmi a konfiguračným softvérom a podľa jednotlivých trhov i CD nosič s balíkom SP2 pre váš operačný systém. Dvojica alkalických článkov AA je samozrejmosťou.


FOTO - MILAN GIGEL

Celkovo možno túto myš hodnotiť ako veľmi pohodlné a dizajnovo atraktívne zariadenie tam, kde sa denne myš používa mnoho hodín pre prácu s PC, alebo tam, kde je potrebné dosiahnuť i príslušný reprezentačný efekt. Moderná bezdrôtová technológia BlueTooth a kvalitný optický snímač robia z tejto myši ideálneho pomocníka dod domácnosti i kancelárie. Ak vystačíte s podporou kancelárskych BlueTooth zariadení, môžete sa spoľahnúť i na dodávaný komunikačný modul pre USB rozhranie. Ak však očakávate viac, uistite sa najprv v tabuľke kompatibilít, či sú podporované všetky periférie s ktorými by ste chceli pracovať.

Dostupnosť: http://www.microsoft.sk
Orientačná cena: 3399 Sk vrátane DPH

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Ukrajina priznala vojnu s Ruskom. Slova vojna sa však bojí

Na východe Ukrajiny už aj formálne prebieha otvorený konflikt.

KOMENTÁRE

Ako sa katolícka cirkev stala hrozbou pre Poľsko

Cirkev naklonená prijímaniu utečencov sa rozchádza s väčšinou Poliakov.

Neprehliadnite tiež

Prečo hrá mozog džezového a klasického pianistu rovnakú skladbu inak

Mozgy džezových a klasických pianistov fungujú rozdielne. Dokonca aj vtedy, keď hrajú tú istú skladbu.

Spravili krok k včasnému odhaleniu rakoviny, krvný test má veľkú úspešnosť

Test dokázal určiť aj päť typov rakoviny, na ktoré doteraz neexistuje skríning.

TECH_FM

Historici sa mýlia, čiernu smrť roznieslo čosi iné

Nový výskum naznačuje, ako sa problém šíril.

NASA testuje jadrový reaktor pre astronautov na Marse

Prvotné testy kompaktného reaktora v americkej Nevade boli úspešné.

Legendárna hra Age of Empires sa vráti v modernom prevedení vo februári

Hru museli v mnohých smeroch prepracovať, aby fungovala na moderných počítačoch.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 5. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 6. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 7. Kam do tepla v januári?
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 9. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 10. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru?
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Alarica – new business project in the market of shoes
 3. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 7. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 8. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 9. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 10. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 16 419
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 9 004
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 710
 4. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 2 428
 5. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 341
 6. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 2 099
 7. Kam do tepla v januári? 1 905
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 699
 9. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 500
 10. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 898