BRATISLAVA. Ozbrojené gangy, zvýšené riziko teroristického útoku, vírus zika či voda kontaminovaná splaškami. Pred tohtoročnými letnými olympijskými hrami v Riu médiá varovali pred mnohými hrozbami.
O niekoľko rokov však tieto hrozby budú na vedľajšej koľaji. Letné olympijské hry sa možno nebudú mať kde konať. Naznačuje to komentár k štúdii uverejnený v odbornom časopise Lancet.
Podľa nej bude v roku 2085 na severnej pologuli len 33 miest schopných hostiť letnú olympiádu. A mimo západnej Európy ich bude len osem.

Bežné rekordy
Takmer každý mesiac je počuť správy o rekordných teplotách, topení ľadovcov a rôznych nezvyčajných prejavoch počasia. Len minulý týždeň vesmírna agentúra NASA potvrdila, že topenie ľadovcov bude naďalej pokračovať a je to pre Zem už „normálny stav“. Klíma sa mení a kedysi rekordné stavy sa stávajú už realitou bežných dní.
Nič nenasvedčuje tomu, že by sa klimatické zmeny mali zastaviť, práve naopak. Rok 2015 bol najhorúcejší v modernej histórii zaznamenávania a vyzerá to tak, že rok 2016 ho tiež tromfne. Klíma sa bude meniť natoľko, že niektoré časti sveta a mestá v nich už nebudú také, ako ich poznáme dnes.
Otázky meniacej sa klímy sa organizátori dotkli aj počas otváracieho ceremoniálu olympiády v Riu – miliónom ľudí ukázali, že ide o problém celého sveta, ľudí v ňom, ale aj samotných hier.
„Zmena klímy by mohla obmedziť budúcnosť olympiády,“ povedal v tlačovej správe univerzity v Berkeley jeden z autorov komentáru k štúdii Kirk Smith. „A nielen pre zvyšujúce sa hladiny morí.“

Vhodných miest ubúda
Leží na severnej pologuli, kde žije 90 percent svetovej populácie. Má viac ako 600-tisíc obyvateľov a jeho nadmorská výška nepresahuje 1,6 kilometra. Tak vyzerá podľa autorov štúdie mesto vhodné na konanie hier.
Musí mať však aj správnu teplotu, vlhkosť vzduchu, sálanie tepla a veterné podmienky. Mimo západnej Európy je v súčasnosti 543 miest, ktoré by sa na základe týchto podmienok mohli uchádzať o konanie olympijských hier.