SME

Ako si podľa vedcov vybrať správny pisoár a vyhnúť sa trapasu

Narušenie osobného priestoru môže spustiť takzvaný syndróm hanblivého mechúra.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: PIXABAY/CC)

BRATISLAVA. Na mužských záchodoch existuje viacero nepísaných pravidiel. Takzvaná pisoárova etiketa napríklad zakazuje očný kontakt, nakúkať k susedovi a púšťať sa s ním do zbytočných debát (small talk).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

K najčastejším faux-pas tiež patrí neschopnosť zaujať správne miesto v rade pisoárov. Ak sa napriek voľným miestam niekto postaví hneď vedľa vás, nevzniká iba trápna situácia, ale človek môže mať aj problém vymočiť sa.

Hanblivý mechúr

Už v roku 1976 vedci zistili, že ak sa niekto postaví k vedľajšiemu pisoáru, vstúpi do nášho osobného priestoru. Niektorým ľuďom dokonca situácia spôsobuje spoločenskú úzkosť a nedá sa im vymočiť.

SkryťVypnúť reklamu

Pri pocitoch úzkosti sa sťahujú svaly a vylučovanie moču zabezpečuje uvoľnenie zvieračov okolo močovej trubice. Kým sa neuvoľnia, neuľavíme si. Odborne sa tomu hovori paruréza alebo syndróm hanblivého mechúra.

Aj výber správneho miesta je preto tiež súčasťou etikety. Zaoberala sa ním napríklad aj štúdia vedcov z Carletonovej a Wesleyho univerzity.

Bod vyťaženia

Väčšinou platí, že prvý človek na záchodoch sa postaví k pisoáru, ktorý je najďalej od dverí. Druhý človek sa potom postaví na opačný koniec. Pri troch pisoároch je práve takéto rozmiestnenie ideálne. Dosahuje sa bodu vyťaženia bez toho, aby nastala trápna stuácia.

Trápna situácia je v tomto prípade moment, kedy sa nedá postaviť k pisoáru tak, aby vás od ďalšieho človeka oddeloval minimálne jeden pisoár.

SkryťVypnúť reklamu

Pri najúčinnejšom využití piatich pisoárov sa postupuje podobne - prví dvaja sú na koncoch a tretí človek v strede. Pisoáre vyťažili na 50 percent, bez trápnej situácie. 

Pri siedmich už rovnaký mechanizmus neplatí. Ak sa tretí človek postaví do stredu, ďalší už sa musí postaviť vedľa niekoho iného. Tretí človek by sa tak v tomto prípade mal postaviť k tretiemu pisoáru od konca, aby si bez trápnej situácie mohli uľaviť aspoň štyria ľudia.

Pre ideálny bod vyťaženia odporúča ilustrátor vedeckých komiksov Randall Munroe navrhovať záchody s radou troch, piatich, deviatich alebo sedemnástich pisoárov. 

Ľudia ale majú rôzne odchylky a úchylky v správaní a preto tento mechanizmus výberu nemusí platiť vždy. Okrem toho existujú aj kabínky a ak niekomu naozaj treba, oveľa väčší trapas by bol nevydržať, ako nepostaviť sa vedľa niekoho.

SkryťVypnúť reklamu

DOI: 10.1037//0022-3514.33.5.541

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu