Šesť dní predtým, než zomrel spevák Prince, ho hospitalizovali s podozrením na predávkovanie silným prostriedkom proti bolesti. Správa o smrti rockovej hviezdy v súvislosti s nadužívaním opiátov obletela svet.
Pričom, ako napísal Scientific American, podobné legálne predpisované silné prostriedky proti bolesti užívajú milióny Američanov. Sú to čoraz väčšie množstvá, s čím sa, samozrejme, zvyšuje aj riziko predávkovania.
Spojené štáty zasiahnla nevídaná opiátová epidémia, tak zhodnotilo situáciu americké ministerstvo zdravotníctva a sociálnych vecí. Za pätnásť rokov – v období medzi rokmi 1999 a 2014 – zomrelo na predávkovanie opiátmi vyše 165-tisíc Američanov.
Zdravotné a sociálne výdavky spojené s predávkovaním sa odhadujú na 55 miliárd dolárov. Tento problém inšpiroval expertov, aby hľadali menej nebezpečné prostriedky na upokojenie najmä chronickej bolesti.
Niektorí vedci už minimálne jeden našli: marihuanu.
Za aj proti
Čítanie vedeckých štúdií o marihuane z posledného obdobia vlastne ani príliš optimizmu nevzbudzuje. Dozvieme sa napríklad, že tehotná žena pri dlhšom užívaní marihuany riskuje predčasný pôrod.
Alebo že marihuana ovplyvňuje naše reakcie. Napríklad otupuje určitú časť mozgu natoľko, že následne znižuje radosť z finančnej odmeny.
Prípadne, že iba vdychovanie dymu z marihuany počas jedinej minúty môže poškodiť cievy natoľko, že sa musia obnovovať až trojnásobne dlhšie, než je to v prípade vdychovania dymu z „obyčajnej“ tabakovej cigarety (pravda, platí to zatiaľ len pri myšiach).
Lenže marihuana má aj svoju lepšiu tvár. Približne pred 15 rokmi sa začali lekári stretávať s tým, že pacienti, ktorých liečili na chronickú bolesť, ju začali používať namiesto opiátov.