SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Iba tenká hranica oddeľuje cenzúru od moderovania internetového obsahu. Každý vydavateľ a prevádzkovateľ služby ju vníma odlišne a na každú zmenu reagujú používatelia citlivo.
Kým Facebook má prísne filtre, ktoré sa snažia v podporovaných jazykoch blokovať väčšinu nenávistných príspevkov, Twitter bol zatiaľ zdržanlivejší. Aj napriek tomu zablokoval 360-tisíc používateľských účtov, pri ktorých existovalo podozrenie z podpory terorizmu.
Odteraz sa však Twitter podľa magazínu Wired rozhodol sprísniť svoje pravidlá, aby sa dôslednejšie zameral na filtrovanie obsahu.
Sociálnu sieť často označujú za hlavný propagačný kanál islamistických teroristov a prevádzkovatelia by to chceli v budúcnosti zmeniť.
Vývojári preto nasadzujú nové technológie pre hodnotenie obsahu, aby zachytili signály dostatočnou rýchlosťou skôr, ako šírený obsah naplní svoje poslanie. Všetko však záleží na zručnosti algoritmov pochopiť rôzne jazyky sveta.
Nové zmeny môžu spôsobiť vystupňovanie nálad, ktoré budú Twitter označovať za médium s cenzorskými praktikami. Kým pri Facebooku verejnosť stihla otupiť svoju pozornosť a nespokojnosť, Twitter táto fáza ešte len čaká.