SME

USA po 20 rokoch odovzdajú svoju moc nad internetom

Americký úrad stratí rozhodujúce slovo, plnú moc nad tvorbou pravidiel získa organizácia ICANN.

(Zdroj: PIXABAY/CC)

LOS ANGELES, BRATISLAVA. Celých dvadsať rokov mali v Spojených štátoch amerických pod kontrolou kľúčovú technológiu internetu. Po dlhých diskusiách, kritikách a vyjednávaniach sa krajina definitívne vzdáva svojho dominantného postavenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Reč je o DNS - systéme, ktorý zabezpečuje preklad jednoduchých názvov serverov na ich internetové adresy. Ak napíšete do svojho internetového prehliadača adresu www.sme.sk, práve táto služba zaistí, že sa váš počítač spojí so serverom, ktorý prijíma požiadavky na uzle s číslom 184.20.95.81. Rovnaká služba zaisťuje, že na jedinom serveri sa môžu nachádzať tisíce webov bez toho, aby museli mať samostatné čísla uzlov.

SkryťVypnúť reklamu

Naplnili starú dohodu

Správa DNS prechádza podľa BBC v celom rozsahu pod neziskovú organizáciu ICANN - Internet Corporation for Assigned Names and Numbers. Podmienky prechodu dohodli už v roku 2014, až teraz sa však USA rozhodli že dohody naplnia. ICANN sa stane správcom od októbra tohto roku, pričom z kľúčových pozícií vypadne americký telekomunikačný úrad NTIA, ktorý mal dosiaľ rozhodujúce slovo.

Systém DNS zastrešuje pravidlá záväzné pre tvorbu doménových názvov - od koncoviek, cez znaky národných abecied, až po celý syntax oddeľovaný bodkami - ale aj sieť koreňových serverov, ktoré požiadavky na preklad adries delegujú na nižšie, národné stupne. K tomu všetkému patria aj technologické prvky pre zaistenie bezpečnosti pomocou podpisov a šifrovaní doménových záznamov.

SkryťVypnúť reklamu

Internet bude naozaj svetový

"Je to veľká zmena," hovorí profesor Alan Woodward z University of Surrey, "Internet, ktorý je efektívne riadený jediným národom sa mení na internet pod taktovkou viacerých hráčov. Svetové technologické riešenie sa tak stáva svetovým majetkom."

Systém doménových názvov vznikol v roku 1998, kedy Jon Postel prišiel na myšlienku zjednodušiť systém adries internetových uzlov na slová, ktoré lepšie ladia s ľudským zmýšľaním. Vznikol systém všeobecných koncoviek domén, ku ktorému sa pridružili koncovky vyhradené pre jednotlivé krajiny.

Veľkými kritikmi toho, že USA majú systém pod svojou kontrolou bola Čína a Rusko, ktoré žiadali reformu, ktorá by kompetencie presunula pod niektorú z medzinárodných organizácií.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu