SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

SWAT 4 - konečne dobrí kukláči

Po šiestich rokoch čakania prichádza už štvrté pokračovanie hry, ktorá bola pôvodne stratégiou inšpirovanou úspešným TV seriálom, ale dnes je z nej už čistokrvná taktická tímová FPS akcia.

Dvaja giganti, Sierra a Vivendi Universal Games, začali pred pár mesiacmi ohlasovať, že príchod štvrtého pokračovania príbehu z prostredia Special Weapons and Tacticts Teamu sa definitívne blíži a na rozdiel od situácie spred dvoch rokov (po fiasku na E3 2002), ho máme začať považovať za rovnako istý ako opakovanie maturít z matematiky. A bol už najvyšší čas, veď doteraz posledný predstaviteľ SWAT série bol vydaný koncom minulého storočia a šesť rokov je pre počítačovú hru v pravde matuzalemský vek. Finálnou poistkou bolo zaangažovanie Irrational Games na dotiahnutí zdĺhavého vývoja do úspešného konca (tým je už vlastné vydanie hry). Veď za posledný rok títo austrálski wonderboys premenili, minimálne po technickej stránke, na zlato všetko po čom siahli.

Skryť Vypnúť reklamu

Hra, ktorá voľakedy dávno vznikla ako stratégia a v 1999 sa pretransformovala do "efpésky", zaznamela ďalší, i keď tentokrát nie až tak radikálny posun v žánri. Výsledkom je, že SWAT 4 sa stala taktickou akciou, kde dôsledná príprava je minimálne rovnako dôležitá ako zásah samotný. Z tohto dôvodu máte ako veliteľ päťčlennej jednotky ešte pred akciou k dispozícii viacero podkladov – plány budov, záznamy telefonátov, popis páchateľov; pričom kvalita týchto materiálov kolíše od pár zdrapov papiera, po presné náčrty a fotografie. Svojich štyroch "buddies" si môžete ďalej rozdeliť do dvoch dvojčlenných družstiev, červeného a modrého, z ktorých každé môže plniť inú špecifickú úlohu, respektíve prekvapiť protivníka z inej strany. Väčšina akcií sa odohráva v interiéroch a zastavanej ploche, preto nie je na škodu neustále si pripomínať zásady Close Quarters Battle. Nemá vôbec zmysel niekam sa bezhlavo hnať, pretože za každým rohom alebo dverami môže čakať nepríjemné prekvapenie. Každý "svoťák" má vlastnú kameru, takže môžete neustále vidieť to čo on a prispôsobovať tomu priebeh misie.

Skryť Vypnúť reklamu

Samotný zásah je už len vyvrcholením správneho naplánovania a rozmiestňovania jednotlivých členov jednotky, pričom vaším primárnym cieľom je čo najrýchlejšie eliminovať podozrivých, oslobodiť prípadných rukojemníkov a to všetko bez toho aby došlo k zbytočným stratám na životoch. Nielen u vašich mužov, ale aj u zločincov a hlavne medzi rukojemníkmi. Prioritu teda majú nesmrtiace metódy. Pri vyšších obtiažnostiach prejdete misiu len vtedy, ak dosiahnete potrebné skóre a jeho hranica sa zvyšuje spolu s náročnosťou. Body môžete nielen získavať, ale aj strácať – za nesprávne zvolený postup, smrť civilistu, zranenie kolegu atď.

Ciele jednotlivých misií sa teda budú rôzniť, od zatýkania rôznych páchateľov po rukojemnícke drámy, a preto aby boli čo najlepšie splnené, môžete celkom päť slotov zaplniť primeraným vybavením. Zo zbraní máte k dispozícii obligátnu karabínu Colt M4A1 a 9mm SMG, viacero shotgunov – od tých menej smrtonosných po Benelli M4 Super 90, odstreľovaciu pušku a pištoľ Colt M1911 s rôznym vybavením. Z ďalších pomôcok nesmú chýbať kevlarové vesty a prilba, plynová maska, taktické svetlá Surefire, miniatúrna kamera, ktorá sa zmestí pod dvere, páčidlo dverí, plastická výbušnina C2, pepper sprej, slzný plyn, granáty, flashbangy a putá. Keďže ste policajná jednotka a nie komando smrti, streľba sa bude pokladať za posledné možné riešenie a prednosť budú mať neletálne zbrane. Napríklad elektrošok, paintballová pištol Pacifikator, alebo granát Stinger rozsievajúci gumené projektily.

Skryť Vypnúť reklamu

           

GRAFIKA 8 / 10
Prirodzene najväčšiu pozornosť venovali vývojári členom útočnej jednotky a ich vybaveniu. V tomto smere nemožno hre nič vyčítať. Hodnoverne pôsobí aj spracovanie prostredia, osvetlenie (respektíve šero) jednotlivých priestorov a zariadenie interiérov, v ktorom sa odohráva väčšina zásahov. Horšie dopadli postavy rukojemníkov a zločincov, ktorým už bolo zrejme venovanej menej pozornosti, nie sú tak detailne vykreslení a občas sa hýbu doslova neprirodzene. Je to škoda, pretože použitý unreal engine určite umožňuje viac.

INTERFACE 8 / 10
S ovládaním hry sa podrobne zoznámite počas prvej misie. Podobne ako pri iných tímových hrách súčasnosti, je ovládanie intuitívne a v mnohých prípadoch si pri vydávaní rozkazov vystačíte len s myšou. "Zacielite" ňou, povedzme, na dvere a po stlačení pravého tlačítka sa objaví menu, z ktorého si vyberiete niektorú z možností pre ďalší postup – napríklad vtrhnutie do miestnosti bez, alebo s vhodením flashbangu. Jedinou nevýhodou je, že keď potvrdíte jednu z variant, nedá sa odvolať a družstvo postupuje presne podľa nej. Takže, ak sa hneď na začiatku rozhodnete chybne, riskujete životy svojich mužov.

Skryť Vypnúť reklamu

HRATEĽNOSŤ 8 / 10
V ponuke je 14 rôznych misií, v ktorých dochádza k postupnému zvyšovaniu obtiažnosti. Jednotlivé misie navzájom dejovo nesúvisia, čo by bolo v podstate nemožné vzhľadom na rôznorodosť policajných zásahov a absenciu jedného ústredného nepriateľa, ale rozhodne to neuberá na ich kvalite. Aj keď prejdete celú hru, k misiám sa môžete neustále vracať a pritom budú pre vás vždy niečím nové. V prvom rade túto zmenu docielite zvyšovaním náročnosti. Zločinci už jednoducho nepustia do gatí, len čo začujú váš hromový hlas a zočia oceľový kukuč, skôr budú mať tendenciu prestrieľať si cestu von za každú cenu. Ďalším faktorom je kvázi náhodnosť výskytu nepriateľa, ktorý sa aj pri opakovaní tej istej misie zjaví na iných miestach, takže musíte byť neustále v strehu. Veľkou výhodou vám pri takomto opakovaní bude naopak rastúca znalosť prostredia. A samozrejme neustále sa môžete snažiť získať čo najvyšší počet bodov. Treba ale upozorniť, že priebeh misie sa nedá ukladať a všetko je otvorené až do úplného konca.

Skryť Vypnúť reklamu

         

MULTIPLAYER 8 / 10
Multiplayer ponúka štyri v podstate klasické módy. Barricade je určitou obdobou team deathmatchu, v ktorom jeden tím útočí a zatiaľ čo ten druhý bráni určenú pozíciu. Body ale nedostávate za zabitých, ale zatknutých nepriateľov. Rapid Deployment sa točí okolo zneškodnenia niekoľkých kufríkových bômb na čas. VIP Escort si kladie za cieľ presun jedného člena tímu na druhú stranu mapy bez toho, aby ho nepriateľ zajal na dobu dlhšiu ako dve minúty. Rozhodne najzaujímavejším je Kooperačný mód určený pre až päť hráčov a umožňujúci prejsť jednotlivé singleplayerové misie za pomoci human inteligence, teda vašich skutočných parťákov z mäsa a kostí. Jedinou škvrnkou je nemožnosť (v prípade, že vás je menej ako 5) zaplniť chýbajúce miesto v tíme počítačom ovládanou postavou, takže si niekedy musíte vystačiť len dvaja, či traja.

Skryť Vypnúť reklamu

ZVUKOVÉ EFEKTY 8 / 10
Najväčšia pozornosť bola prirodzene venovaná zvukom zbraní, ale keďže v hre, za predpokladu, že zásahová jednotka protivníka rýchlo spacifikuje, ich až tak často nepočuť, ústrednou postavou zvukových efektov sú hromové hlasy policajtov, ktoré dokážu zločincov i rukojemníkov uzemniť s odzbrojujúcim "šarmom". Úspešne im sekundujú repliky zmätených civilistov a ponosy zatknutých gaunerov.

HUDBA 6 / 10
Veľa hudby tu nenájdete, dynamické tóny sa objavujú hlavne vo vypätejších okamžikoch, keď nielen nálada graduje. No pôvodný SWAT motív ešte z čias TV seriálu, ktorý bol vlastne inšpiráciou pre vznik celej hernej série, teraz úplne chýba.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 8 / 10
Keďže ide o tímovú taktickú akciu, obľúbenosť u hráčov a samozrejme budúci komerčný úspech stojí a padá na AI. "Iracionálni Aussies" si toho boli vedomí a opäť odviedli slušný kus práce. Vaši podriadení presne vedia, čo majú robiť, no ich neduhom je až príliš častá neschopnosť dať vám a sebe navzájom prednosť v užších priestoroch, takže môže dôjsť k tlačenici v najnevhodnejšej chvíli. Aj celkovú policajnú filozofiu – nestrieľaj kým nemusíš, majú niekedy až príliš zažranú pod kožou a občas opätujú paľbu, až keď je neskoro. Zločinci reagujú v závislosti od nastavenej náročnosti, pokiaľ je vyššia, môžu byť pre vás tvrdým orieškom, pretože sa nebudú skrývať na jednom mieste a ak si nedáte pozor, bez problémov vás obídu a zaútočia zozadu. Nehovoriac už o tom, že sa môžu zjaviť kedykoľvek a kdekoľvek. Rovnako úplne nevyspytateľní sú civilisti, ktorí pod stresom na vaše výzvy mnohokrát nereagujú a často neostáva nič iné len ich omráčiť. Každopádne, vždy ich treba spútať, inak sa nebudú považovať za zachránených.

Skryť Vypnúť reklamu

Náročnosť hry možno ďalej zvyšovať nielen zmenou obtiažnosti, ale hlavne vytvorením si vlastnej misie, k čomu napomáha Quick Mission Maker.

          

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 8 / 10
Pokiaľ ste fanúšikom stealth akcie a medzi vaše najmilšie patria Rainbow Six, či Splinter Cell, nenechajte si SWAT 4 ujsť. Hra má šancu zaujať aj čisto akčných hráčov, pretože na rozdiel od napr. Rainbow Six, nevyžaduje toho plánovania zas až toľko. Nové príbehy "kukláčov" sa určite nestanú hrou roka a zaslúžili by si niekoľko vylepšení, ale aj tak dôstojne nadviazali na odkaz svojich predchodcov.

Poznámka: V recenzii sme to zabudli spomenúť, a ak ste si na screenshotoch náhodou nevšimli, tak by ste mali vedieť, že hra je plne lokalizovaná do češtiny na úrovni titulkov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jednou z možností, ako zrýchliť očkovanie, je vakcinácia seniorov.
AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Z paralelnej reality, v ktorej premiér uviazol, sa nemá šancu vymotať (týždeň podľa Schutza)

Minulosť už dobieha aj veľké ryby.

Ilustračná fotografia.

Cez čiaru: Ktorí vplyvní ľudia dláždili cestu Haščákovi a Pente?

Kto boli vplyvní známi a kamaráti na strane Penty?

Petra Vlhová ide obrovský slalom v stredisku Kranjska Gora. Pozrite si jej program na víkend.

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Zmazanie Trumpa je začiatok novej éry sociálnych sietí

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik.
Podcast Tech_FM

Ukázali, ako by sa dala získavať energia z čiernej diery

Podcast o novinkách z vedy.

Samsung ukázal nové smartfóny, všetky s podporou 5G

Namiesto veľkých zmien prišla evolúcia.

V Indonézii objavili najstaršiu jaskynnú maľbu

Vek maľby prasaťa sa odhaduje minimálne na 45 500 rokov.

Jaskynná maľba prasaťa celebského na Sulawesi.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 2. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 10. Slovaktual umožní všetkým zamestnancom bezplatné testovanie
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 19 744
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 13 531
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 12 318
 4. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 8 380
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 8 234
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 7 728
 7. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 839
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 754
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 656
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 4 970