SME

V Srbsku objavili záhadné rímske kliatby na zlatých doštičkách

Archeológovia kliatby ešte nerozlúštili. No aj tak sú veľmi významným objavom.

Zlatá doštička s kliatbou.Zlatá doštička s kliatbou. (Zdroj: Archaeological Institute in Belgrade)

BRATISLAVA. „Vzývam všetky sily a démonov. Pomôžte mi...“ Tak sa začínali mnohé kliatby, ktorými chceli kedysi Rimania prekliať svojich susedov, príbuzných, ale aj získať neopätovanú lásku.

Doštičky s kliatbami však často vkladali aj do hrobov ľudí, ktorí umreli násilnou smrťou. Mali im pomôcť nájsť pokoj v posmrtnom živote. Podobné doštičky teraz objavili aj pri srbskom meste Kostolac. Odhaľujú nám, že Rimania v tejto oblasti boli veľmi bohatí, ale aj tolerantní. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Len pre bohov a démonov

Objavili ich na rímskom nálezisku Viminacium pri ľudských pozostatkoch spred dvetisíc rokov. Pochovaní ľudia mali pri sebe zrolované zlaté a strieborné doštičky v malých amuletoch. Napriek tomu, že sú tabuľky veľmi malé, mali aj v minulosti veľkú hodnotu.

SkryťVypnúť reklamu

„Zvyčajne to boli kúzla lásky. Ale ľudia v tej dobe využívali aj temné a zlomyseľné kliatby,“ hovorí pre tlačovú agentúru Reuters archeológ Ilija Dankovic.

Zdá sa, že doštičky nájdené v Srbsku vzývajú dobrých aj zlých bohov. Archeológom sa ich však nepodarilo presne rozlúštiť. Niektoré sú písané v gréckej abecede v araméjskom jazyku. Niektoré však obsahujú slová a symboly, ktoré si zrejme vymyslel zaklínač, aby mu rozumeli len bohovia a démoni, ktorých vzýval.

Bohatí a tolerantní

Napriek tomu, že nepoznáme ich obsah, sú doštičky dôležitým objavom. Odhaľujú totiž veľa o živote vtedajších Rimanov v tejto oblasti.

Po prvé ukazujú, že ľudia v meste Viminacium žili veľmi honosne. Na doštičky so zaklínadlami využívali drahé kovy, čo v tej dobe nebolo zvykom. Zvyčajne sa zaklínadla vyrývali od olovených tabuliek.

SkryťVypnúť reklamu

„Zlaté tabuľky s kúzlami ešte nikdy neboli objavené, pokiaľ viem. Podľa rímskych tradícií sa totiž zlato nikdy nevkladalo do hrobov,“ povedal pre web NBC vedúci archeológ Miomir Korac.

Tabuľky tiež naznačujú, ako medzi sebou nažívali v tej dobe kresťania a pohania. Proces nástupu kresťanstva bol podľa Koraca zrejme pomalý, pretože tabuľky vzývajú aj jedného kresťanského Boha ale aj pohanských bohov.

„Zistili sme, že kresťania a pohania boli pochovávaní spolu a predpokladáme, že v tej dobe žili v harmónii a tolerancii,“ dodáva Korac.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu