LONDÝN, BRATISLAVA. Nasnímať stránku z novín a získať z nej text, ktorý možno upravovať nie je výzvou pre žiadny počítač. Softvér, ktorý k tomu treba nájdete v balení nejedného skenera či multifunkčnej tlačiarne.
Ak však príde na rukou písané slová alebo krasopis, je to výzva, ktorá je tvrdým orieškom. Akademikom z University College of London sa však podarilo vyvinúť technológiu, pre ktorú je rukou písaný text úplne prirodzeným vstupom.
Nové algoritmy si nielenže poradia so škrabopisom a čmáranicami, za ktoré by sa nemusel hanbiť nejeden lekár pri vypisovaní receptu, ale dokážu si z písaného prejavu osvojiť aj tie najjemnejšie variácie a vytvoriť model, prostredníctvom ktorého možno vytvárať nové texty.
Akademici pracovali so vzorkami rukopisov sira Arthura Conan Doyla, Abrahama Lincolna či iných osobností, aby ich použili ako vstupný materiál pre svoj projekt. Následne sa im podarilo akékoľvek počítačové texty transformovať do podoby, ktorá verne imitovala rukopis týchto ľudí.
I odborník na písmo by si bol podľa BBC pri zbežnom skúmaní istý tým, že ide o písmo človeka a nie o výstup z počítačového systému. Stopu technológií možno odhaliť iba pri dôslednej analýze.
Hoci ide o akademický projekt, nie je vylúčené že nová technológia si nájde svoju cestu aj do praxe. Príkladom sú roznáškové služby, pri ktorých môžete odoslať k sviatku kvety či iné milé pozornosti. Ak cez službu preženiete vzorku svojho písma, na kartičke sa môže objaviť venovanie, ktoré bude vyzerať práve tak, akoby ste ho vlastnoručne napísali.