SME

Bez vody aj bez života. Ako prichádzame o jazerá

Stále teplejšie podnebie sťažuje boj o prežitie mnohým jazerám v Európe, na Blízkom východe aj v Ázii. O niektoré prídeme zrejme navždy.

Rybárstvo biodiverzitu v jazere tanganika neznížilo. Boli to hlavne klimatické zmeny.Rybárstvo biodiverzitu v jazere tanganika neznížilo. Boli to hlavne klimatické zmeny. (Zdroj: Wikimedia/CC)

BRATISLAVA. Rybári lovia stále viac rýb. Farmári menia toky riek a zavlažujú si polia. Stojatá voda sa prehrieva a k živočíchom sa nedostávajú živiny ani kyslík. Teploty vzduchu ohrievajú povrch vôd tak veľmi, že sa z jazier vyparuje viac vody, ako do nich prichádza.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jazerám v dnešnej dobe hrozí mnoho nebezpečenstiev a väčšinu z nich spôsobujú ľudia. Spoločným menovateľom však nie je iba človek, ale aj klimatické zmeny. Zmeny teplôt a klimatických pomerov na Zemi však tiež mnohí pripisujú práve človeku.

SkryťVypnúť reklamu

Čaká nás horúca budúcnosť a jazerá nemajú veľa možností ako s ňou bojovať. Niektoré zrejme úplne vyschnú, u iných bude záležať na tom, ako sa ich živočíchy prispôsobia meniacim sa podmienkam.

Prečítajte si tiež: Nebezpečné choroby a menej zvierat. Najväčšie problémy, ktoré prinesie zmena klímy Čítajte 

Najdlhšie a bez života

Rozprestiera sa medzi štyrmi krajinami – Tanzániou, Konžskou demokratickou republikou, Burundi a Zambiou. Jazero Tanganika je nielen najdlhšie jazero na svete, ale aj najhlbšie a najstaršie jazero afrického kontinentu. 

Kedysi bolo domovom mnohých druhov rýb a bezstavovcov, dnes v ňom život pomaly zaniká. Za stratou biodiverzity však nie je nadmerné rybárčenie, ale v prvom rade zvyšujúce sa globálne teploty. Naznačuje to najnovšia štúdia, ktorú uverejnili v žurnále PNAS.

„Spolu s klímou sa ohrieva aj hladina jazera,“ hovorí pre magazín New Scientist autor štúdie Andy Cohen. „Tanganika je hlboké tropické jazero a nepremiešava sa každý rok ako jazerá v chladnejšej klíme. Namiesto toho teplejšie povrchové vody len sedia v hornej časti nad chladnejšími vodami.“

SkryťVypnúť reklamu

Premiešavanie vody v jazere je dôležité najmä pre rastliny a živočíchy.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C49GB na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu