SME

Facebook a Google bojujú o miliardu nových používateľov

Súperenie o nových používateľov sa rozbieha na plné obrátky. Technologickí giganti vyštartovali v Indii.

(Zdroj: PIXABAY/CC)

BOMBAJ, BRATISLAVA. Je to boj technologických firiem o miliardu nových používateľov. Komu sa podarí vniesť internet do každodenného života Indov, ten má šancu zaistiť si tržby pre svoj rast. Google a Facebook zintenzívňujú svoje pôsobenie v regióne, aby nezmeškali príležitosť predbehnúť svojich rivalov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Google má za sebou veľký úspech so svojim Wi-Fi programom, ktorý spustil na 23 železničných staniciach v krajine. Každý používateľ sa môže denne pripojiť k prístupovému bodu na jednu hodinu bez akýchkoľvek obmedzení. Železničné uzly si firma nevybrala náhodne. Keďže vlaky sú najpoužívanejším dopravným spojením v krajine, cez stanice sa premelú milióny ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Google denne eviduje 2 milióny používateľov, ktorí jeho pripojenie využili, do konca roka počíta s tým, že by mohlo ísť o 10 miliónov ľudí denne. Firma chce svoje aktivity rozšíriť na 400 železničných staníc v krajine a začína sa obzerať aj po ostatných dopravných tepnách.

Facebook sa podľa magazínu The First Post po prvých neúspechoch v krajine tiež začína rozbiehať. Nie je tomu dávno, čo regulátori stopli snahy o vstup Facebooku na trh za to, že porušuje pravidlá neutrality webu. Facebook mal dohodu s mobilnými operátormi, že svojim zákazníkom bezplatne poskytnú prístup k Facebooku, Wikipedii a niekoľkým vybraným serverom.

Facebook po odmietnutí prichádza s novým programom. Buduje sieť 125 prístupových bodov v okrajových vidieckych častiach, kde očakáva prílev ľudí hľadajúcich prístup k technológiám. V tomto prípade ide o pripojenie bez filtrovania webov, pričom infraštruktúru zabezpečujú miestne firmy.

SkryťVypnúť reklamu

Vstup na nový trh tak získava úplne odlišnú podobu, ako tú o ktorej sa v médiách píše už niekoľko rokov. Ambiciózne plány so solárnymi dronmi a lietajúcimi balónmi zabezpečujúcimi internetové pokrytie predsa len meškajú a zatiaľ žiadnym spôsobom tradičné technológie neohrozujú.

Google aj Facebook dlhodobo pracujú na stratégiách, ktoré by ich dostali na nové trhy dosiaľ neovplyvnené návykmi a stereotypmi. Prvenstvo formuje vnímanie i vzťahy k technológiám. Ak vyrastiete na Windowse, nebudete objavovať Linux. Ak vás do osídiel rozširujúcich sa služieb vtiahne Facebook, nebudete ich alternatívy hľadať u Google. 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu