Londýn 24. apríla (TASR) - Tímy lekárov, ktoré sa pokúšajú potlačiť a dostať pod kontrolu doteraz najhoršiu epidémiu hemoragickej horúčky Marburg v Angole tvrdia, že situácia sa v postihnutých oblastiach zlepšuje.
Vírusové ochorenie, ktoré je blízko príbuzné vysoko infekčnému vírusovému ochoreniu ebola, vyčíňa už šesť mesiacov v Angole a doteraz zapríčinilo hemoragickú horúčku u 266 osôb, z čoho od začiatku marca zomrelo 244 ľudí.
"Sú to veľmi dobré správy, ale neznamenajú, že Marburg úplne skončil," povedala lekárka Fatoumata Diallo zo Svetovej zdravotníckej Organizácie (WHO) v Angole.
"Podarilo sa nám rozbiť hlavnú tepnu prenosu choroby. Ale práve tento čas je najkritickejší aj pre ďalšie kroky," povedal doktor Mike Ryan zo ženevského ústredia WHO. "Potrebujeme pokračovať a posilniť úsilie v boji, nemôžme teraz zaspať," dodal.
Ďalej povedal, že dôležitým krokom je tiež vzdelávací program určený pre verejnosť, ktorý informuje o tom, ako sa choroba rozširuje a o starostlivosti o chorých.
Vírus Marburg, ktorý nebezpečné horúčkovité ochorenie vyvoláva, identifikovali v roku 1967 po náhlom záhadnom ochorení laborantov v starom nemeckom meste Marburg, ďalej vo Frankfurte a v Belehrade.
Pôvodca ochorenia sa napokon našiel v organizme opíc, ktoré do Európy priviezli z africkej Ugandy. Bádatelia si nevedia vysvetliť, prečo sa rezervoárom vírusov, vyvolávajúcich hemoragické horúčky stala práve Afrika.
Najväčšiu doteraz registrovanú vlnu hemoragickej horúčky Marburg zaznamenali v Konžskej demokratickej republike, kde si toto onemocnenie vyžiadalo v rokoch 1998-2000 životy 123 ľudí.