BRATISLAVA. Niektoré ženy ho vôbec nepoznajú, niektorí muži sa ho nesnažia objaviť. Existuje však skupina vedcov, ktorá chce pochopiť nielen zmysel ženského orgazmu, ale aj jeho pôvod.
V rozmnožovaní ľudí totiž nemá ženský orgazmus takmer nijaký význam - okrem potešenia. Kedysi však mohol plniť inú a oveľa dôležitejšiu funkciu.
Ľudstvo by sa bez ženského orgazmu nemohlo plodiť: naznačuje to štúdia v magazíne JEZ-Molecular and Developmental Evolution.

Nepotrebný orgazmus
Rozdiel medzi mužským a ženským orgazmom je zrejmý: pri mužskom zväčša dochádza k vylúčeniu spermií, ktoré sú nevyhnutné na splodenie potomstva. Zároveň sa vylučujú endorfíny a hormóny oxytocín a prolaktín, ktoré prinášajú príjemné pocity.
Rovnaké hormóny sa pri orgazme vylučujú aj u žien a výsledkom je chuť na sex. Naznačil to pred viac ako 50 rokmi anglický zoológ asociobiológ Desmond John Morris v knihe Nahá opica: Zoológ študuje ľudského živočícha (The Naked Ape: A Zoologist's Study of the Human Animal).
Na samotné oplodnenie však ženský orgazmus netreba. Aspoň nie v súčasnosti, v minulosti pri rozmnožovaní však mohol hrať podobnú úlohu ako orgazmus u mužov.
Výrazne ovplyvňoval ovulačný cyklus ženy, a teda aj to, či vôbec dôjde k oplodneniu.